Řetězová pila
Řetězová pila z roku 1780. Zdroj: Volné dílo, Wikimedia

Vzpomínáte na horor Texaský masakr motorovou pilou? Pak věřte, že tento film je jen slabým odvarem drsné reality, která vedla k vynálezu motorové pily. Počátky zubatého nástroje jsou totiž spjaty s porody a amputacemi. Až později lidé poznali, že se rotující čepel docela dobře hodí i na dřevo.


Krvavý zákrok zachraňoval životy

Ještě než se císařský řez stal alternativou ke klasickému porodu, musela všechna miminka procházet porodními cestami, a to za každou cenu všemi nezbytnými prostředky. Pomoci novému životu na svět bylo často komplikované a porodní báby a lékaři museli improvizovat, aby nedošlo k nejhoršími. Bohužel ani tak nebylo úmrtí dítek nebo matek během porodu nic výjimečného.

Ačkoliv se císařské řezy experimentálně prováděly ještě před nástupem moderní medicíny, většina žen je v nevhodných hygienických podmínkách bez anestezie nepřežila. Posun přišel až v 19. století, avšak teprve v minulém století se zákrok stal skutečně regulérní porodní metodou. V současné době se v Česku rodí císařským řezem dokonce až čtvrtina dětí.

Císařský řez
Císařský řez na historické malbě. Zdroj: Volné dílo, Wikimedia

Pokud se v minulosti nemohlo miminko prodrat na svět, prováděla se takzvaná symfyziotomie, což je chirurgický zákrok, během kterého museli lékaři ženě odříznout část kosti a chrupavky, aby vytvořili prostor pro dítě. Takovéto hrubé rozšíření porodních cest bylo pochopitelně velice bolestivé a ženy při něm často omdlévaly, přesto šlo o relativně rutinní postup. Historie je zkrátka krutá.


Vynález, který znamenal velký pokrok

K symfyziotomii využíval porodník malý nožík s pilkou, což bylo velice pomalé a neefektivní. Ženě hrozilo vykrvácení či infekce, miminku zas udušení se pupeční šňůrou. Vynález malé řetězové pilky ovládané mechanickou klikou proces velmi urychlilo a dalo by se říci, že i díky tak malému technickému posunu přežilo daleko více dětí.

Nástroje si pochopitelně všimli i kolegové z jiných oborů. Amputace končetin byla v minulosti totiž obdobně neefektivním a šíleně bolestivým postupem prováděným bez anestezie. Natahovací řetězová pilka utrpení pacientů alespoň zkrátila.

Symfyziotomie se v moderním lékařství již nepoužívá. Prováděna je však stále v rozvojových zemích, kde není k dispozici operační sál pro císařský řez.

Dřevorubci
Dřevorubci v roce 1915 ještě bez motorové pily. Zdroj: Volné dílo, Wikimedia

Cesta k motorové pile

Lékařská pila je sice menší než ta, která se používá ke kácení stromů, nicméně její větší sestra se brzy osvědčila i mezi dřevorubci. Stroje ovládané ruční klikou byly používány minimálně do roku 1926, kdy se začaly objevovat první elektrické a benzinové řetězové pily. Teprve až po druhé světové válce se objevil nástroj, který mohl ke kácení používat jen jeden člověk.Lucie aktivně píše od roku 2017 a je hybnou silou několika magazínů. Vyhledává aktuální témata a dokáže je s ohledem na SEO srozumitelně předložit čtenářům.

Přidat na Seznam.cz
About Admin

Lucie aktivně píše od roku 2017 a je hybnou silou několika magazínů. Vyhledává aktuální témata a dokáže je s ohledem na SEO srozumitelně předložit čtenářům.

Similar Posts

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *