žena u moře
Ilustrační foto. Zdroj. Pixabay

Chtěli byste si v říjnu odpočinout od sychravého podzimního počasí a ještě si užít trochu toho tepla u moře, ale nevíte kam vyrazit? Možností je celá řada a v tomto článku vám několik z těch nejlepších představíme. Ačkoliv je za hlavní dovolenkovou sezónu považováno letní období, krásnou dovolenou u moře si můžete užít i na podzim.


Rhodos je v říjnu posledním letním koutem v Evropě

V Řecku už dovolená ve většině destinací v říjnu skončila, ne však na ostrově Rhodos. Chcete-li zůstat v Evropě, je Rhodos jedním z mála míst, kde stále přetrvávají letní teploty, které mohou vyšplhat až na 30 °C. Na východní části ostrova, kde se nachází třeba nádherné městečko Lindos, je stále moře teplé a srážky také moc nehrozí.

Související:  Záhady řecké Kefalonie: Červený písek i tajemní hadi

Jestliže se na Rhodos vypravíte v první polovině října, určitě nejde o špatnou volbu. Nespornou výhodu navíc představuje cena za ubytování a nejsou výjimky, kdy týdenní zájezd vyjde na 8 tisíc za osobu. Ostrov je hezký ale i ve vnitrozemí. Pokud si půjčíte automobil v jedné z mnoha místních půjčoven, během několika dní jej můžete procestovat křížem krážem.

Lindos
Lindos. Foto: Petr Kutka, Svetobeznik.info

Kanárské ostrovy nabízí překrásné scenérie a spoustu aktivit

Kanárské ostrovy jsou překrásné a vhodné k návštěvě během celého roku. Tyto sopečné ostrovy nabízí úchvatné scenérie sopečné krajiny a písečných pláží. Pokud upřednostňujete mírnější počasí, líbit se vám bude na ostrově Tenerife, na kterém se teploty v říjnu pohybují mezi 22-25°C. V případě, že si ještě chcete užít co největšího tepla, navštivte ostrov Lanzarote, kde bývá až 27°C.


Související:  Kanárské ostrovy chtějí lákat digitální nomády místo turistů

Souostroví náležící Španělsku nabízí turistům nepřeberné množství zážitků. Užijete si zde některý z mnoha vodních sportů, potápění, rybaření, ježdění na koni nebo třeba hraní golfu. Pokud se vám ale do ničeho z toho chtít nebude, můžete si jen v klidu vychutnat romantické prostředí a výborné španělské jídlo.

Kanárské ostrovy
Na Kanárských ostrovech je teplo celý rok. Foto: Pixabay

Kapverdy jako nečekaný trumf

Alternativu Kanárských ostrovů představují Kapverdy. Leží jižněji v Atlantiku než výše uvedené španělské souostroví, takže zimou rozhodně trpět nebudete. Největší turistické lákadlo představují místní černé i bílé pláže, obzvláště na ostrovech Sal a Maio. Moře je zde po celý rok teplé, ale často velmi divoké, což vítají především milovníci surfování.

Kapverdy leží geograficky v Africe, ovšem typickou Afriku zde nečekejte. Kuchyně je zde založena na rybách a mořských plodech, ovšem národní jídlo cachupa je složeno z mixu kukuřice, fazolí, batátů, zelí a rybího nebo vepřového masa. Nechcete-li trávit celou dobu u moře, můžete navštívit nejvyšší místní horu Pico do Fogo s nadmořskou výškou 2 299 metrů či starověké solné doly Pedra de Lume.

kapverdy
Kapverdy. Foto: Pixabay

Mauricius má krásnou přírodu i zajímavou kulturu

Stále zůstáváme v Africe, ale přesuneme vás do Indického oceánu. Mauricius je známý pro svou až rajskou krásu, dlouhé pásy pláží z jemného písku a luxusní resorty. Ohromující krajina tohoto ostrova skýtá pohled na tropické lesy a překrásné soutěsky. Konkrétně zde z přírodních krás lze obdivovat třeba poloostrov Le Morne Brabant, který se tyčí do výšky 556 metrů a je známý pro svůj dechberoucí podmořský vodopád z písku. Za zmínku stojí také národní park Black River Gorges, kde je možné obdivovat krásy člověkem nedotčené přírody.

V říjnu je na Mauriciu krásné počasí s průměrnými teplotami 23-25 °C. Díky tomu se můžete bez větších obav z vedra vydat poznávat i místní kulturu. Za návštěvu stojí třeba hlavní město Mauriciu Port Louis, které vám vyrazí dech svou majestátní architekturou.

Mauricius
Foto: Jaloliddin1994, CC BY 4.0, Wikimedia

Dubaj nebo snad Omán?

Arabský poloostrov je v létě tak horký, že zde musí chladit i bazény. Na podzim už ale i v jednom z nejteplejších míst světa klesají teploty pod 40 °C. Jestliže vás neláká velkolepá, ale turisticky vytížená Dubaj ve Spojených arabských emirátech, ale máte rádi horko, zkuste sousední Omán.

Související:  Co na sebe na dovolenou v Dubaji? V plavkách se po ulicích raději nepromenádujte

V této pohostinné pouštní zemi se mísí starodávné tradice s nejmodernějšími výdobytky civilizace. Krásné pláže, bohatý podmořský život a drsné hory vás uchvátí. Opomenout nesmíte soutěsku Wadi Ghul, která připomíná vzhledem i velikostí slavný Grad Canyon. Máte-li rádi společenský život, vyrazte do srdce Ománu, kterým je hlavní město Muscat, kde na vás dýchne opravdový orient.

Omán
Typické ománské pobřeží. Foto: Unsplash

Fidži je romantickým rájem pro páry

Nakonec lahůdka pro ty, kteří nemají hluboko do kapsy. Fidži tvoří 333 nádherných tropických ostrovů v jižním Pacifiku. Jde o skvělou destinaci pro páry, jelikož nabízí spoustu romantických zážitků. Obzvlášť potěší nadšence šnorchlování a potápění, jelikož se zde nachází překrásné barevné útesy, ve kterých žije více než 1500 druhů ryb. Užít si však můžete také procházky po místních tropických lesích či krásných bílých plážích.

Související:  Fidži: jak se ostrovy lidojedů staly rájem na Zemi

Za návštěvu stojí třeba zahrada spícího obra, ve které spatříte nespočet druhů orchidejí, vychutnáte si atmosféru původního pralesa a nakonec i výhled na překrásnou krajinu. Pro potápěče bude zajímavý také malý ostrůvek Waya, kde si lze zaplavat se žraloky či mantami.

V říjnu na Fidži končí období sucha, takže se zde mohou vyskytnout srážky. Teploty jsou však i přesto vysoké – dosahují až 27°C.

Fidži
Dovolená na Fidži není levnou záležitostí. Foto: Pixabay

Vyrazit můžete i do tradičních destinací jako je Egypt nebo Tunisko či za vzdálenější exotikou. A kam byste v říjnu vyrazili vy? Napište nám do diskuze.

Autoři textu: Eva Švandová, Petr Kutka
Zdroje: Autoský text; puredestinations.co.ukcntraveller.com


Přidat na Seznam.cz
Similar Posts

Komentáře (1):

  1. Dobré destinace. Já rád jezdím na podzim do španělské Murcie na Costa Cálida. Dnes 1.10. teplota ve stínu 29, na sluníčku na pláži 41. Moře 26. Spousta antických památek, památek z pravěku. Vynikající jídlo a víno. Info na 608 362 746

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *