digitální nomád
Ilustrační foto. Zdroj: Pixabay

Pandemie koronaviru těžce zasáhla mnohé turistické destinace. Kanárské ostrovy patří k lokalitám, které jsou na turistech doslova závislé. Jen v loňském roce na ostrovy zavítalo více než 15 milionů návštěvníků, což vytvořilo zhruba 35 % tamního HDP. Turismus zde také zaměstnává asi 40 % obyvatel.


Jenže letos je turistů málo. V regionu, kde nezaměstnanost přesahuje 20 %, znamenají poloprázdné pláže tragédii. Španělská vláda odhaduje, že letos na Kanárské ostrovy zavítá o 66 % méně návštěvníků než v loňském roce. Ostrovy jsou přitom na cestovním ruchu závislé, proto mají v plánu v dohledné době cílit na takzvané digitální nomády – lidi pracující pouze online, kteří se přesouvají mezi různými destinacemi.

Kanárské ostrovy v příštím týdnu zahájí kampaň zaměřenou na přilákání těchto lidí, aby alespoň částečně „zalepili“ díru po turistech, kteří nepřijeli. Koronavirus totiž výrazně napomohl práci na dálku. Ta už se netýká jen freelancerů toužících po dobrodružství a krásných instagramových fotkách, ale i zaměstnanců, kteří doposud vysedávali v kancelářích.

Související:  Odvěký boj s malárií stále není u konce. Přesto lidé pomalu míří k vítězství

Představitelé Kanárských ostrovů si digitálních nomádů cení. Podle dosavadních zkušeností přijíždějí na delší pobyty, nevadí jim na posledních chvíli zrušené lety a z toho vyplývající prodloužení pobytu. Zároveň neutrácejí peníze jen v hotelích, ale chodí i do supermarketů a navštěvují místní kulturní akce.


Nyní na Kanárských ostrovech funguje organizace Nomad City, která sdružuje lidi pracující na dálku. Její zástupci aktuálně spolupracují se španělskou vládou na zvládnutí koronavirové krize. Do budoucna však chtějí efektivně řídit globálně socioekonomickou transformaci v oblasti online práce (inzerce práce zdarma, coworkingová centra, školení, sdílené kanceláře a podobně). Hlavním důvodem vzniku této komunity je neustálý úbytek obyvatel Kanárských ostrovů, kteří míří za lukrativní prací především do Evropy. Vizí konceptu Nomad City je nejen udržení lidí na Kanárech, ale i nalezení nových obyvatel, kteří nebudou závislí na místě svého pracoviště.

Zdroj: The Guardian


Přidat na Seznam.cz
About Admin

Tvorbě online obsahu se věnuje už od roku 2005. Rád píše o dění ve světě či o zajímavých místech. Jeho články najdete v několika dalších magazínech, které provozuje.

Similar Posts

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *