běžky
Ilustrační foto. Zdroj: Dreamstime

I vám učarovalo běžkování? Běžecké lyžování je skvělý sport, který posiluje imunitu, svaly a klouby, srdce a cévy, dýchací a trávicí systém. Rekreační běžkování je úžasné také proto, že se mu lze věnovat nejen v mládí, ale také v seniorském věku – dokonce i v mrazivém či větrném počasí.


Pokud se věnujete běžeckému lyžování a právě se rozhodujete, které lokality letos či příští rok navštívíte, máte na výběr z celé škály úžasných míst, jako jsou Velká Fatra, Malé Karpaty, Bílé Karpaty, Považský Inovec, Veporské vrchy, Levočské vrchy či Kysucké Beskydy, kde se nacházejí nejen dobře značené turistické stezky, ale také lesní cesty. Dobře značné stezky a lesní cesty  pomáhají běžkařům s lepší orientací a bezpečnějším pohybem v terénu. Skvělou zprávou je, že perfektně udržované běžkařské tratě, a to různých délek a náročností najdete také v mnoha lyžařských střediscích, jako jsou například – Štrbské Pleso, Tatranská Lomnice, Skalka, Tále, Osrblie, Šachtičky, Donovaly, Jasná a jiné.

Co nesmí chybět v základním vybavení běžkaře

Patříte-li k začátečníkům a právě jste se rozhodli vyzkoušet běžecké lyžování, je důležité si nejprve zvolit techniku, které se chcete věnovat. Je na vás jaký styl si zvolíte, jestli klasický, turistický nebo bruslařský styl, ale zvažte podle svých zájmů a přirozených dovedností, co vám bude vyhovovat nejlépe. Je velmi důležité si správně vybrat běžecké lyže, boty na běžky a vázání, které jsou s běžeckými botami kompatibilní. Ať už si vyberete legendární běžky Rossignol nebo jakékoliv jiné běžecké lyže, bude vaší velkou výhodou, pokud budete vybírat podle své výšky, hmotnosti a sportovních zkušeností.

Nelze podcenit ani výběr běžeckých holí, které mají ideálně sahat do dvou třetin fyzické výšky sportovce. Mezi základní vybavení běžkaře, které je z bezpečnostního hlediska přímo nutností, patří také přilba a brýle.


U přilby platí pravidlo, že by měla mít co nejnižší hmotnost a co nejměkčí výstelku a samozřejmě dostatečnou pevnost konstrukce. Lyžařské brýle je dobré vybírat podle typu obličeje. Podstatná je nejen velikost, ale také těsnění a odvětrávání, které zabraňuje kondenzaci par, což je velmi důležité pro bezpečnost, ale i komfort.

Když sportovní oblečení, tak jedině funkční a z kvalitních materiálů

Kdo chce být skutečně fit, ten by měl své zdraví upevňovat a pravidelně posilovat aktivním pohybem. Dovolenou na běžkách si upevníte vaše zdraví a  podpoříte si nejen celkovou imunitu i kondici, ale i dobrou náladu, protože i při běžeckém lyžování se vám v těle vyplaví hormony štěstí – endorfiny a budete se cítit skvěle. Vážení, přiznejme si, že jen těžko budete hledat člověka, který by nechtěl lyžovat v teplém a pohodlném oblečení, které zajistí ten správný komfort a ve kterém se bude cítit jako v bavlnce. Je prověřenou skutečností, potvrzenou špičkovými, profesionálními sportovci, že funkční prádlo, nepromokavé oteplovačky a kvalitně podšitá bunda, kterou neprofoukne ani silnější nárazový vítr, je neodmyslitelnou součástí lyžařské výbavy. Nesmíme zapomenout také na rukavice s vícevrstvou konstrukcí, které neomezují motoriku rukou. Když se rozhodnete si vybrat rukavice, je však třeba dbát na více parametrů, a to zejména – na materiál, druh, velikost a pocit pohodlí. Lyžařské rukavice jsou základními prvky sportovního oblečení, bez kterých je požitek z běžeckého lyžování velmi nekomfortní, což při zejména silném mrazu velmi rychle zjistíte. Všechny funkční sportovní oděvy, pokud jsou z těch správných a kvalitních materiálů slouží jako ochrana před mrazem, větrem a vlhkostí, jsou základním kamenem pro sport jako takový – sportovce chrání před nachlazením i před nepohodou v terénu, a tak vám pomohou si užít tu nádhernou bezstarostnou jízdu plnou úžasných zážitků.Přidat na Seznam.cz
Similar Posts

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *