na letišti
Ilustrační foto. Zdroj: Pixabay

Cestování je fajn, ale doma je doma. Pokud necháváte byt nebo dům přes dovolenou opuštěný, je nutné jej důkladně zabezpečit, a také připravit na váš návrat. Co byste před odjezdem neměli zapomenout?


Balení osobních věcí na dovolenou je jedna věc, na kterou se většina z nás soustředí nejvíce. O to více ale podceňujeme zabezpečení domova, a tím nemyslíme pouze před nevítanými hosty. Proto připravte svůj domov tak, abyste se nemuseli obávat hořkého návratu.

Krok č. 1 – potraviny

Důkladně projděte veškeré netrvanlivé potraviny. Ponechané ovoce v míse se po čase stane semeništěm octomilek a otevřený jogurt v lednici se dokáže proměnit v kelímek plný plísně. To přece nechcete.

Krok č. 2 – zabezpečení před zloději

Bezpečně uložte vaše cennosti. Vlastníte-li trezor, máte vyhráno. Pokud trezor nemáte, improvizujte nebo využijte příbuzné. Za cennosti považujte i notebooky či tablety, pokud je necháváte doma. Se sousedy nebo s příbuznými se můžete domluvit na vybírání poštovní schránky, aby nebylo patrné, že jste dlouho pryč. Také nedoporučujeme vystavovat fotky veřejně na sociálních sítích a už vůbec tam nezmiňujte, kdy se vracíte a podobné údaje, na které nezvaní hosté čekají.


Vhodným řešením je také instalace bezpečnostní kamery s pohybovým senzorem, která vás v případě neočekávaného dění umí upozornit prostřednictvím mobilní aplikace. Takto můžete svoji domácnost kontrolovat přímo z telefonu.

Krok č. 3 – okna

Zabezpečte okna a dejte pozor, ať nikde nezůstanou otevřená na „ventilačku“. Pozor dejte i u případných střešních oken, vikýřů, ale i v garáži nebo sklepě.

Krok č. 4 – topení, voda, plyn, spotřebiče

Před odjezdem uzavřete hlavní uzávěr vody a plynu. Zkontrolujte kotel, bojler či karmu. Spotřebiče, které nepoběží, vypojte ze zásuvek. Pokud vaše dovolená probíhá v zimě, myslete i na návrat. Příchod do studeného bytu či domu bez teplé vody není příjemný. S tím může pomoci systém chytré domácnosti, který včas před vaším návratem zapne ohřev vody a topení. Většina termostatů také umí spustit topení automaticky v požadovaném termínu.

Krok č. 5 – návrat

Aby byl návrat z pohodové dovolené příjemný, myslete dopředu. Jakmile se vrátíte domů, poslední co budete chtít dělat je vaření nebo nakupování. Mějte připravené trvanlivé potraviny a další základní potřeby. Návrat vám může zpříjemnit také pěkná rohožka s vlastním potiskem, která vás ujistí, že všude je dobře, ale doma nejlépe. Přejeme vám příjemnou a bezstarostnou dovolenou.Přidat na Seznam.cz
Similar Posts

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *