Vánoce roku 1926 – ulice zdobil sníh a slavnostní světélka, když zrovna na pohotovost v New Yorku dorazil muž vyděšený ze samotného Santa Clause. Tvrdil, že ho pronásleduje a ohrožuje baseballovou pálkou. Než si lékaři stihli uvědomit, že jeho stav byl pouhým symptomem něčeho nepředstavitelného, muž zemřel. Stejně jako další člověk vracející se z oslav. A další. Na konci vánočních svátků už měla nemocnice na starost více než 60 otrávených pacientů, z nichž osm zemřelo. Během následujících dvou dní zemřelo při oslavách dalších 23 lidí.
Nebudeš pít, jinak zemřeš!
Lékaři byli zvyklí potýkat se s otravami způsobenými nadměrným užitím alkoholu, v dobách prohibice v USA se to dělo celkem běžně. Ilegálně pašovaný a vyrobený alkohol, například whiskey nebo gin, často způsoboval lidem nesnáze. Výroba nebyla nijak kontrolovaná, alkohol se dostal do kontaktu s různými kovy nebo jinými nečistotami. Ovšem tato doslova epidemie otrav vypadala jinak než dříve. A jak se později ukázalo, měla ji na svědomí vláda USA.
Tak tedy přimícháme trochu jedu…
Vládní pracovníci už nevěděli, jak by neposlušnému plebsu zakázali popíjet alkohol. Frustrovaní neustálým porušováním nařízení se rozhodli vyzkoušet nový a vylepšený postup. Nařídili otrávit průmyslový alkohol vyráběný v USA, který byl běžně kradený pašeráky za účely nelegální výroby alkoholických nápojů. Mysleli, že takto lidi odstraší. Nakonec ale do roku 1933, kdy prohibice skončila, v souvislosti s otravou zemřelo minimálně 10 tisíc osob.
Alkohol je nepřítel morálky
Po 1. světové válce panovala obava některých protialkoholních uvědomělých organizací, že pití alkoholu podněcuje morální úpadek v už tak znavené zemi a je tedy žádoucí tomu zabránit. Od roku 1920 začala platit prohibice. Lidé ale v pití nepolevili. Naopak, alkoholismus zažil raketový vzestup. Gangy zabývající se pašeráctvím nevídaně prosperovaly a ti, jež naivně věřili, že tento nový zákon zajistí vysoké morální standardy, se šeredně spletli.
Jen tak se nevzdáme
Vláda USA začala během prohibice požadovat, aby ti, kteří nechtějí platit daň z alkoholu pro průmyslové užití, do něj přimíchávali nepoživatelné chemikálie, jako třeba methylalkohol nebo jiné chuť zhoršující látky. Krádeže průmyslového alkoholu totiž do té doby dosahovaly astronomických hodnot.
Pašeráci ale měli k dispozici šikovné komplice. Ti byli schopni zbavit alkohol nežádoucích složek tak, že byl opět bezpečný. Vláda se proto rozhodla přitvrdit. V roce 1926 nechala přidávat do alkoholu jedy jako kerosin, benzín, benzen, formaldehyd či chloroform. Ministerstvo financí ale požadovalo přidání i většího množství methyl alkoholu – až 10% z obsahu výsledného produktu. To se nakonec ukázalo jako nejvíce smrtící složka ze všech předchozích zmíněných.
Takhle to dál nejde
Ministerstvo zdravotnictví však bylo v šoku. Vydalo rychle varování pro veřejnost, že v podstatě veškerý alkohol prodávaný v New Yorku je toxický a neměl by být za žádnou cenu konzumován. Nepomohlo to. Oficiálně tento hrůzostrašný vládní program skončil v prosinci 1933. Vláda postupně přestávala o prohibici mluvit a časem se na trávení občanů USA tak nějak pozapomnělo.
Galerie:
Autorka se věnuje psaní různorodých článků převážně ze zahraničních zdrojů, a to od roku 2022. Mezi její oblíbená témata patří netradiční historické události či neobvyklá místa.