Nastal čas. Je konec. Vašeho věrného společníka jste se sice pokoušeli restartovat, po jeho vypnutí se ovšem nadějeplné zapnutí již nekonalo. Přišla chvíle dát mu definitivní sbohem. Nabízí se však nerudovská otázka: Kam s ním?
Opravdu je s ním konec?
Před finálním rozhodnutím svůj nefunkční notebook vyhodit je dobré se poradit s odborníkem, zda by ještě nešel opravit. Mnohdy totiž odejde pouze součástka, která se dá snadno nahradit, a ve výsledku vás zakoupení nové vyjde levněji, než kdybyste pořizovali celé zařízení. I tak se ale poškozeného komponentu musíte nějak zbavit. Tady přichází na řadu správná recyklace.
Do koše ne
Mnoho lidí si neuvědomuje, že vyhození elektroniky do směsného odpadu představuje vážné riziko. Je to především kvůli lithiovým bateriím, které mohou způsobit například požár. Ze stejného důvodu se notebook nesmí při cestování letadlem ukládat do zavazadla k odbavení, které putuje do nákladového prostoru. Pro správnou recyklaci existují speciální kontejnery či sběrné dvory, jež přijímají poškozenou elektroniku. Některé dvory vám na oplátku za zbylé funkční součástky dokonce nabídnou peníze.
Prodejte, co se dá
Možná je váš notebook stále plně funkční a pouze jste se rozhodli pro koupi nového nebo jste ho dostali darem. V takovém případě není nic jednoduššího než staré zařízení prodat. Ušetří vám to spoustu peněz, a pokud jste se rozhodli pro koupi nového notebooku, pokryje vám prodej toho starého alespoň část výdajů. Prodat můžete také jednotlivé komponenty, například grafickou kartu nebo procesor.
Přenechte ho prodejci
Pořídili jste si nový laptop v kamenném obchodě s elektronikou? Svůj starý notebook tam můžete rovnou nechat. Prodejci elektrospotřebičů mají totiž zákonnou povinnost přijmout starou či poškozenou elektroniku a zajistit její ekologickou likvidaci.
Věděli jste, že…
Obyčejným tužkovým bateriím trvá i 500 let, než se v přírodě rozloží. Do svého okolí navíc vypouštějí nebezpečné látky, které škodí životnímu prostředí a v něm žijícím organismům. Teď si představte, co by v přírodě mohl způsobit špatně recyklovaný notebook plný kovových, plastových i skleněných komponentů.
Lucie aktivně píše od roku 2017 a je hybnou silou několika magazínů. Vyhledává aktuální témata a dokáže je s ohledem na SEO srozumitelně předložit čtenářům.