Chystáte se na dovolenou k moři nebo třeba na hory a rádi byste se pochlubili krásným cestovatelským snímkem na sociální síti? Vytvoření pěkné kompozice na mobilním telefonu není v dnešní době žádná věda, přesto existuje pro její dosažení několik univerzálních rad, které vám s focením pomohou. Výsledkem pak bude malé dílo, které z obyčejného snímku udělá mistrovský kousek. Tak jdeme na to.
Pozor na Pařížský syndrom, síla fotografie
Instagram, ale i jiné sociální sítě jsou plné úchvatných snímků, které dané místo vykreslují v co možná nejkrásnějším světle. Mnoho turistů pak věří, že když se vydají přesně tam, pořídí naprosto shodný snímek a zažijí přesně takovou atmosféru, kterou od místa na základě fotografie očekávají. Jenže většinou přichází zklamání – zlatavá pláž s dokonale modrým nebem na pozadí není liduprázdná, ale mačkají se na ní stovky lidí, je zde křik a nebe také není tak modré. Alpské lučiny s průzračnými jezery rovněž nejsou křiklavě zelené a vodní hladina jezera je spíše šedá. A tak bychom mohli pokračovat. Pro tento fenomén se dokonce vžilo označení Pařížský syndrom. Tomu nejčastěji propadají Asiaté, kteří na základě romantických filmů či sociálních sítí očekávají od daného místa až příliš, přičemž na místě zažívají obrovské zklamání. Často tomu tak je právě ve spojení s Paříží.
Nesmíte proto podléhat iluzím, které si sami vytváříte na základě dojmů z fotografií. K snímkům na Instagramu je rovněž nutné přistupovat jako k uměleckým dílům. Pokud se takto naladíte, i vy sami můžete dokonalé kompozice dosáhnout. Chce to totiž být ve správný čas na správném místě. Jaké jsou tedy naše rady?
Nekopírujte, nikdo nechce vidět po sté stejný snímek
Nepokoušejte se vytvořit stejnou fotografii, jakou jste viděli při procházení Instagramu. Inspirujte se, ale buďte originální. Šikmou věž v Pise „podpírá“ svýma rukama snad každý turista. Jděte na to jinak. Čekejte na správný okamžik, kdy bude sluneční kotouč přímo za věží, pracujte se stínem věže nebo si „dejte“ šikmou věž do kornoutku od zmrzliny. U památek hledejte nové úhly pohledu, nečekejte, až bude místo bez turistů a ukažte, kolik jich tam skutečně je. Buďte autentičtí.
Takových snímků jsou na Instagramu tisíce, snažte se být více originální:
Zlatá hodina, modrá hodina a bazénový čas
Pokud však chcete zachytit kouzlo místa bez lidí, bude to horší. Můžete vstávat hodně brzy, ale věřte, že v turisticky exponovaných lokacích budou podobně vstávat i další instaturisté. Určitě ale musíte vyrazit dříve, než začnou vstávat místní.
Zhruba hodinu až dvě po východu slunce a také ve stejnou dobu před jeho západem nastává takzvaná zlatá hodina, tedy doba, kdy sluneční světlo vytváří měkké stíny, které snímkům dodávají pěknou hloubku. Výsledná kompozice tak bývá i bez dodatečných úprav příjemná. Pokud fotíte v zimě, je slunce nízko nad obzorem i odpoledne, ale naopak v létě nastává zhruba mezi 10. a 15. hodinou takzvaná bazénová doba, kdy bývají snímky přepálené a stíny vytváří vysoké kontrasty, což není hezké. Zkrátka, zjistěte si v kolik hodin na daném místě nastává východ slunce a vyrazte fotit v ranní zlaté hodince.
A abychom byli kompletní, hodinu před východem či hodinu po západu slunce nastává modrá hodina. Jedná se okamžik, kdy není zcela tma, ale ani světlo. Zejména v městském prostředí s pouličním osvětlením mohou vzniknout skutečně hezké kompozice.
Samozřejmě všechny uvedené doby může narušit nepřízeň počasí. Na druhou stranu fotka jindy jinak rušeného místa může mít právě třeba díky dešti své kouzlo.
Úskalí dokonalého portrétu
Jinak tomu bývá, pokud chcete zachytit místní lidi. Ty můžete fotit kdykoliv. Na Instagramu je řada portrétů osob z dalekých končin. Mějte ale na paměti, že byste měli mít jejich souhlas, a to i přesto, že je můžete nenápadně vyfotit z velké vzdálenosti. Pokud máte kuráž, oslovte takového člověka, popovídejte si s ním a vysvětlete mu, co vás na něm zaujalo. Pokud nebude souhlasit, poděkujte a zkuste své štěstí s někým jiným.
Příklady výše uvedených snímků:
Lucie aktivně píše od roku 2017 a je hybnou silou několika magazínů. Vyhledává aktuální témata a dokáže je s ohledem na SEO srozumitelně předložit čtenářům.