3 minuty ticha
Zdroj: Repro YouTube/Event Hotshot Media

V Číně se v sobotu dopoledne na tři minuty zastavil veškerý život a tichem byly uctěny oběti pandemie nového koronaviru. Celá sobota byla vyhlášena jako den památky na počest všech zesnulých, kterých je v Číně podle oficiálních čísel více jak 3 300. Zprávu přinesla zpravodajská agentura BBC.


V 10 hodin místního času se v zemi život zastavil. Ve Wuhanu, v epicentru pandemie, se na všech semaforech rozsvítila červená a na tři minuty se tak zastavil veškerý provoz. Aktu se v Pekingu veřejně zúčastnil i čínský prezident Si Ťin-pching. Po pietě se rozezněly sirény, ale i klaksony vozů a vlajky byly staženy na půl žerdi. Sobotní vzpomínkový akt proběhl současně s festivalem Qingming, kdy miliony čínských rodin vzdávají úctu svým předkům.

Čínská vláda uvedla, že pietní akt je zároveň pocta pro „mučedníky“, za které je považováno 14 zdravotnických pracovníků, kteří zaplatili životem v boji s virem. Patří k nim i Li Wenliang, doktor z Wuhanu, který zemřel poté, co jej úřady obvinily ze šíření paniky, když se snažil varovat své kolegy před neznámou nemocí.

První případy infekce způsobené novým koronavirem byly zjištěny koncem minulého roku. Čína o nemoci informovala Světovou zdravotnickou organizaci (WHO) 31. prosince 2019. V první polovině ledna bylo oficiálně zaznamenáno jen několik desítek případů, ale zřejmě v souvislosti s oslavami nového lunárního roku se virus rozšířil rychle po celé Číně a expandoval i do dalších asijských zemí. Během března virus doslova paralyzoval celé svět. Počet infikovaných překročil již milion lidí a zabil jich téměř 60 tisíc.Přidat na Seznam.cz
About Admin

Tvorbě online obsahu se věnuje už od roku 2005. Rád píše o dění ve světě či o zajímavých místech. Jeho články najdete v několika dalších magazínech, které provozuje.

Similar Posts

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *