Říp

„Co Mohamedu Mekka, to Čechu Říp,“ stojí na turistické chatě pod vrcholem Řípu. Nutno dodat, že v souladu s naší typickou náturou máme tu českou pouť mnohem snadnější než muslimští věřící. Výstup na kopec a zpět se dá zvládnout během dopoledne i s dětmi a v podstatě je takovou příjemnou procházkou.


Pěšky na mytickou horu všech Čechů

Hora Říp je jedním z nejvýznamnějších symbolů české historie a legend. Podle pověsti právě sem vystoupil praotec Čech, aby se rozhlédl po krajině a rozhodl se, že právě zde se jeho lid usadí. Mytická hora s nadmořskou výškou jen 461 metrů se tyčí nad rovinatou krajinou a je z ní krásný výhled do okolí. Zkrátka ideální cíl pro rodinný výlet, výšlap je sem nenáročný, člověk nasaje alespoň trochu historie a hlavně stráví čas v přírodě.

My jsme se směrem k turistické chatě a rotundě sv. Jiří a sv. Vojtěcha na Řípu vydali tradiční cestou z obce Rovné. Tam jsme zaparkovali na placeném parkovišti u turistické stezky, která lipovou alejí vede přímo pod horu. Pokud byste se chtěli vyhnout placení parkovného, jež činí jen 50 Kč na den, lze nechat auto i jinde, případně v dalších okolních obcích a jít alternativní trasou, ale vzhledem k nízké ceně za parkování si není potřeba komplikovat život. Problém může nastat, když se malé parkoviště zaplní, což se o prázdninách stát může, proto jsem zvolili pro výlet ranní hodinu a pohodlně jsme zaparkovali.

Související:  Epidemie cholery v českých zemích. Válka k nám vpustila neviditelného nepřítele, který zabíjel ve velkém

Zhruba dvoukilometrová cesta začíná u aleje pod horou. Na Říp je odtud navíc krásně vidět a když se rozhlédnete kolem sebe, po pravé straně uvidíte vrcholky Českého středohoří. Finální výstup na kopec je o něco náročnější a ve dvou místech poměrně strmý, ale přestávku si můžete dát na lavičce u Mělnické vyhlídky. Odtud je cesta na vrchol Řípu už poměrně krátká.

reklama

Po výšlapu se lze osvěžit na zahrádce turistické chaty. Mají zde chlazené nápoje, pivo nebo nanuky. Na zahrádce si ale můžete bez obav vybalit i vlastní svačinu, což potvrzuje informační cedule, na níž stojí: „Konzumace vlastních jídel a nápojů je zde dovolena. Vítejte na normální zahrádce“.

Na nejvyšším vrcholu hory Říp se nachází jedna z nejvýznamnějších románských památek u nás – rotunda sv. Jiří a sv. Vojtěcha. Postavena byla v roce 1126 na místě staršího dřevěného kostela a její vznik je spojen s vítězstvím českého knížete Soběslava I. nad německým králem Lotharem v bitvě u Chlumce. Rotunda byla zasvěcena svatému Jiří, patronovi orby, což odkazuje na legendárního Přemysla Oráče. Stavba z opracovaných opukových kvádrů patří k nejstarším dochovaným románským stavbám v Čechách a její původní podoba s válcovou věží a apsidou byla postupně upravována v 19. i 20. století. Dnes je stavba nejen symbolem hory Říp, ale i připomínkou dávné historie a počátků českého státu.

Do rotundy můžete za 80 korun nahlédnout, děti platí 50 Kč, případně lze využít zvýhodněné rodinné vstupné. Uvnitř si určitě zkuste nasadit brýle s virtuální realitou, díky nimž se vznesete nad Říp jako pták a uvidíte široké okolí. Vstupenka do rotundy zároveň platí i do augustiniánského kláštera v blízké Roudnici nad Labem, čehož jsme ještě týž den využili. Pokud máte rádi sakrální architekturu nebo klášterní zahrady, určitě návštěvu doporučuji. Pod klášterem můžete také vidět Rudný pramen, podle kterého se údajně jmenuje město Roudnice.

Související:  Nedaleko českých hranic se již deset let rozrůstá unikátní středověká vesnice

Ale zpět k Řípu. Z jeho vrcholu byl mimochodem v minulosti snesen základní kámen Národního divadla v Praze. Na české národní hoře je ale nejkrásnější takzvaná Pražská vyhlídka. Při vhodných podmínkách je několik siluet metropole skutečně vidět, o čemž jsme se sami přesvědčili. Úchvatný je však pohled na českou tabuli. Nevíme sice, jaký výhled mohl mít praotec Čech, protože ten by ve své době viděl jen lesy, ale i tak by jej musela středoevropská krajina kolem Labe zaujmout.

Vítejte na sopce

Běžní turisté možná netuší, že hora Říp má sopečný původ a vznikla z čedičové vyvřeliny v období třetihor někdy mezi 20 a 30 miliony lety. V té době dnešní střední Evropu pokrývalo mělké moře a z naší republiky nad hladinu vyčnívaly jen vrcholky Krkonoš. A i když Říp už dávno není aktivní sopkou, jeho charakteristický tvar a složení připomínají pradávnou vulkanickou činnost.

Ať už se na vrchol rozhodnete vystoupit kvůli výhledu, legendě o praotci Čechovi, na mši konající se v rotundě, nebo jen pro radost z pohybu v přírodě, návštěva Řípu má v sobě zvláštní kouzlo. Je to místo, kde se na chvíli propojí příběhy dávné minulosti s přítomností a člověk si uvědomí, že i kopec může hrát velkou roli v národní paměti.

Galerie:

 

Tvorbě online obsahu se věnuje už od roku 2005. Rád píše o dění ve světě či o zajímavých místech. Jeho články najdete v několika dalších magazínech, které provozuje.

Přidat na Seznam.cz
About Admin

Tvorbě online obsahu se věnuje už od roku 2005. Rád píše o dění ve světě či o zajímavých místech. Jeho články najdete v několika dalších magazínech, které provozuje.

Similar Posts