Září u moře má hned několik výhod. Na plážích a v turisticky vytížených destinacích je daleko méně lidí než v červenci a v srpnu, voda v moři je stále krásně vyhřátá a na místech, kam vás v tomto článku pozveme, zpravidla panují letní teploty po celý měsíc. Připravte se ale na dřívější stmívání. Pokud jste však milovníci nočního života, není co řešit.
Řecké ostrovy, klasika která nepřestane bavit
Jednou z nejvyhledávanějších zářijových lokalit jsou ostrovy Egejského moře. Rhodos, Kréta, Kos nebo Santorini, to jsou místa, kde horké léto pokračuje až do října, přitom špatné počasí hrozí jen minimálně. Chcete-li navíc poznat místní historické krásy nebo přírodu, je právě podzim tím nejlepším obdobím, kdy do této zeměpisné šířky vyrazit. Horko vám sice bude, ale nemusíte se obávat extrémních teplot jako v červenci nebo v srpnu.
A co v Řecku ochutnat? Bylo-li vám 18, určitě anýzové ouzo, které má pro Řeky podobný význam, jako slivovice pro Moravany. Pak je tu samozřejmě pro všechny gyros, tzatziky nebo musaka. Řecká kuchyně miluje víno, olivy, sýr feta a mleté maso. Mnoho tradičních receptů obsahuje tyto ingredience, ale místní kuchyně je samozřejmě daleko rozmanitější.
Turecko znovu v kurzu
Turecké pobřeží leží podobně jako výše uvedené řecké ostrovy v subtropickém pásu, takže o příjemné teploty se nemusíte obávat ani v září, kdy je stále během dne teplota přes 30 stupňů a moře dosahuje až 27 stupňů. Většina turistů míří na Egejskou riviéru, kde se nacházejí vyhlášená letoviska Bodrum nebo Marmaris. Zde nepoznáte, že nejste v Evropě. Pokud se ale chcete cítit jako v opravdovém Turecku, zamiřte na jižnější Tureckou riviéru do letovisek Kemer, Antalya nebo Alanya.
V Turecku nezapomeňte okusit nějaké místní speciality. Vyzkoušejte jak chutná opravdový turecký kebab, který se místo od místa liší a láká-li vás vnitrozemí, doporučujeme návštěvu kaňonu Göynük nedaleko Antalye a Kemeru. Za zmínku rovněž stojí národním park Olympos s překrásným oleandrovým hájem.
Tunisko s odkazem Kartága i Říma
V Tunisku v září končí pekárna a začíná příjemné léto. Teploty přes den nečekejte pod třicet a horko vám bude i v noci. Zatímco se můžete na podzim při dovolené v Chorvatsku nebo v Itálii obávat srážek či chladnějších dnů, na opačném břehu Středozemního moře to nehrozí. Můžete si celý den užívat na vyhřátém písku u moře a je jedno, jestli je začátek nebo konec měsíce. Jste přece v Africe a za vašimi zády je Sahara.
A co v Tunisku dělat, když se vám zrovna nechce trávit čas u moře nebo u bazénu? Vyrazte za historií a poznáním. Tunisko je sice z velké části poušť, to ale neznamená, že není bohaté na kulturu. Právě v tomto severním africkém výběžku kdysi sídlilo slavné Kartágo, odkud Hanibal táhl se slony přes Pyreneje a Alpy dobít Římskou říši. To se ale nepovedlo, a tak stopy na severu Afriky patří i Římanům. Ve městě El-Jem stojí největší římský amfiteátr na území Afriky a v historickém městě Dougga se nachází tolik římských artefaktů, že vám jejich prohlídka zabere několik hodin. Chcete-li raději relax, navštivte Korbous s léčivými prameny, jež znali i Římané.
Za klidem do Andalusie
Ve španělské Andalusii na Costa del Sol pokračuje léto až do poloviny října, někdy i déle. Oblast mezi Málagou a Gibraltarem je oblíbená díky svým stabilním teplotám i klidu. Hojně sem vyrážejí senioři i rodiny s dětmi. Španělé říkají, že zde slunce svítí každý den, meteorologové vám to sice nepotvrdí, ale řeknou, že zde slunce svítí více jak 300 dní v roce.
Pokud zrovna nechcete trávit celé dny na pláži, vyrazte na výlet do okolí. Andalusie je bohatá na historii a památky s ní spojené. Města jako Granada, Cordóba nebo Sevilla jsou perlami Španělska. Psali se zde dějiny i významné spisy. Chcete-li dopřát chutím i žaludku, doporučujeme malé degustační talířky zvané tapas. Ty Španělé milují, ale jednotný recept pro ně neexistuje. Dají se přirovnat k českým jednohubkám nebo chuťovkám, jsou rozmanité kraj od kraje a můžete narazit na studenou i teplou variantu. Nejčastějšími ingrediencemi jsou samozřejmě olivy a dále šunka, sýr, klobásky, ančovičky a nesmí chybět ani chléb.
Tvorbě online obsahu se věnuje už od roku 2005. Rád píše o dění ve světě či o zajímavých místech. Jeho články najdete v několika dalších magazínech, které provozuje.