Miriády hvězd Mléčné dráhy na jediném snímku. Takový je vedlejší výsledek roční práce satelitu TESS (Transiting Exoplanet Survey Satellite), jehož primárním cílem je objevování nových světů, takzvaných exoplanet.
Jižní panorama Mléčné dráhy je složeno z 208 snímků pořízených mezi dubnem 2018 a červencem 2019. Satelit TESS během monitorování oblohy odhalil 29 planet mimo naši Sluneční soustavu a více než 1 000 kandidátů čeká na ověření.
TESS při zkoumání rozdělil jižní oblohu do 13 sektorů a každý z nich zobrazoval téměř měsíc pomocí čtyř kamer, které hledají takzvané exoplanetární tranzity. K těm dochází, když planeta prochází před hostitelskou hvězdou z naší perspektivy, a tak krátce a pravidelně tlumí přicházející hvězdné světlo. Je to jako kdyby muška létala pravidelně kolem žárovky a my tento úkaz pozorovali z takové vzdálenosti, že bychom mušky nemohli spatřit.
Během prvního roku satelit nasnímal 15 347 snímků obsahujících více jak 20 terabajtů dat o jižní obloze. To je srovnatelné se streamování asi 6 000 filmů ve vysokém rozlišené.
Kromě zmíněných objevů exoplanet zobrazil satelit kometu v naší Sluneční soustavě, sledoval několik supernov a dokonce zachytil světlo od hvězdy roztrhané supermasivní černou dírou. Nyní se objektiv satelitu TESS obrací na sever a po celý rok bude studovat tuto část oblohy.
Tvorbě online obsahu se věnuje už od roku 2005. Rád píše o dění ve světě či o zajímavých místech. Jeho články najdete v několika dalších magazínech, které provozuje.