Sahara byla ještě v relativně nedávné době hostinným prostředím podobným savaně. Na vyprahlou pustinu se tato oblast začala přeměňovat asi před 7 400 lety. Vědce, kteří zkoumali místní fosílie z doby před přeměnou oblasti na největší poušť světa, však překvapilo, kolik objevili rybích kostí. Výsledky výzkumu prezentovali v posledním čísle odborného časopisu PLoS One.
Z fosilních záznamů vyplývá, že Sahara byla kdysi domovem několika druhů ryb, včetně tilapie a sumce, kterými se živili lidé a zvířata. Populace ryb se začala zmenšovat společně s měnícím se klimatem, které vysušovalo velká jezera a bažiny.
Samotný sběr vzorků proběhl už v letech 2003 až 2006 a provedl jej Savino di Lernia z univerzity Sapienza v Římě se svým týmem ve skalní oblasti Takarkori v jihozápadní Libyi. Vědci zjistili, že asi před 5 500 lety byla jedna z jeskyní o rozloze 140 m2 situována nedaleko velkého jezera, což bylo ideální místo pro lidské osídlení. Na místě zkoumali nalezené fosílie pocházející z období před 10 200 až 4650 lety.
Lernia podle svých slov očekával, že mezi fosíliemi naleznou i rybí kosti. Přesto byl překvapen, jak velké množství jich bylo. Z období před 10 200 až 8 000 lety patřilo 90 % živočišného materiálu rybám. Řezy na kostech ukazují, že se jednalo o lidskou potravu.
Podíl rybích kostí ale dramaticky klesá v pozdějších obdobích. Před 5900 až 4650 lety to bylo už pouze 48 %. Většina ostatních kostí patřila savcům, například kozám, ovcím nebo skotu.
Na Sahaře není mnoho jiných míst, která by ukazovala, jak se vlivem klimatu měnilo chování lidí. Jídelníček našich dávných předků naznačuje jejich aklimatizaci na dramatické změny krajiny.
Tvorbě online obsahu se věnuje už od roku 2005. Rád píše o dění ve světě či o zajímavých místech. Jeho články najdete v několika dalších magazínech, které provozuje.