koronavirus
Ilustrační foto. Zdroj: Pixabay

Lidé, kteří tvrdí, že onemocnění Covid-19 způsobené novým typem koronaviru není o nic horší než chřipka, ignorují skutečnosti, že lidské populaci chybí proti tomuto viru přirozená imunita i vakcína. Na tento fakt upozornil časopis NewScientist.


Pandemie takových rozměrů nezasáhla svět sto let a její konec je jednou velkou neznámou. Nepřítelem je nový virus, kterému dosud plně nerozumíme. Opatření zaváděná v Číně, která jsme jako středoevropané ještě před několika týdny sledovali z jakéhosi povzdálí, se nyní bezprostředně dotýkají nás všech.

Exponenciální růst nových případů i přesun epicentra pandemie do Evropy ukazuje, že Covid-19 není jen „obyčejná“ chřipka, na jejíž každoroční přítomnost jsme si již „zvykli“, přestože je potenciálně nebezpečná. Proti chřipce existuje očkování, přesto jej většina Čechů ignoruje. Zkrátka chřipka je součástí našich životů a nikdo se nad ní moc nepozastavuje, pokud nejde o ptačí nebo prasečí.

Související:  Za výrazným poklesem úrovně znečištění ovzduší v Číně stojí koronavirus

Proč ale stále mezi některými lidmi panuje dojem, že koronavirus je právě „něco jako chřipka“? Existuje totiž názor, že úmrtnost na nový koronavirus je podobná jako na chřipku a že ekonomická újma vyplývající ze zavedených opatření nelze ospravedlnit. Současně jsou média obviňována z toho, že šíří paniku. Teď ale srovnejte ekonomickou újmu s životem vaší babičky. Pořád je vše v pořádku?


V posledních dnech se také ukazuje, že koronavirus může být zákeřnější než jsme v Evropě čekali. Přestože lze vzhledem k neodhaleným případům připustit, že úmrtnost může být kolem 0,7 %, jde stále o miliony lidí. Lidstvu chybí proti novému koronaviru imunita a není jisté ani to, zda ji získají ti, kteří se již nakazili. A co je nejdůležitější, chybí vakcína pro nejvíce ohrožené.

Související:  Lepra neboli malomocenství stále nebylo vymýceno

Z toho vyplývá, že zavedená opatření nepředstavují přehnané kroky, ale naopak jsou logickým a rozumným řešením, dávajícím světu šanci, že se koronaviru relativně rychle zbaví.

K tomuto problému se dobře vyjádřil bývalý americký ministr zdravotnictví Michael Leavitt. Ten řekl, že když někteří lidé začali veřejně vyjadřovat obavy ještě před vypuknutím pandemie, byli podle masového názoru šiřiteli paniky. Po vypuknutí pandemie jsou ale ti samí lidé obviňováni, že neudělali dostatečné kroky proti rozšíření nemoci. Přitom velké kroky proti šíření nemoci mohou dělat i jednotlivci. Pokud každý bude dbát na základní hygienické návyky, nebude se dlouho zdržovat v obchodech, které ještě zůstaly otevřené a v případě podezření na koronavirus se vyhne jakémukoliv dalšímu kontaktu s okolím, je zde velká šance, že se tato nemoc stane minulostí.



Přidat na Seznam.cz
About Admin

Tvorbě online obsahu se věnuje už od roku 2005. Rád píše o dění ve světě či o zajímavých místech. Jeho články najdete v několika dalších magazínech, které provozuje.

Similar Posts