Vědci z univerzity v Miami odhalili na stránkách časopisu Nature nečekané souvislosti s extrémními srážkami a erupcí havajského vulkánu Kilauea v roce 2018. Výzkum naznačuje, že nemusí jít o ojedinělý případ.
Erupci sopky předcházelo několik měsíců neobvykle intenzivních srážek. Během 24 hodin byl dokonce překonán americký rekord v napršeném objemu vody. Ta stékala do trhlin v okolí sopky do hloubky téměř tří kilometrů pod povrchem.
Výbuch v roce 2018 byl podle vědců velmi neobvyklý a dodnes nebyla objasněna jeho příčina. Během erupce došlo k otevření mnoha trhlin na úpatí vrcholu, který se zhroutil. Vše doprovázelo zemětřesení o síle 6,9 Richterovy škály.
Jamie Farquharsonová, vedoucí výzkumu, tvrdí, že všechny indície ukazují na souvislost s extrémními srážkami. Výpočty naznačují, že velké množství vody v nasáklých horninách tlačilo na magma, což vedlo k následnému výbuchu. Z analýz historických erupcí sopky Kilauea vyplynulo, že k výbuchům docházelo dvakrát častěji v období dešťů.
Vědkyně upozorňuje na souvislost změn klimatu a častějšího výskytu extrémních přívalových srážek, které by v budoucnu mohly hrát v mnohých částech světa významnou roli při vzniku sopečných erupcí. Jiní vědci v reakci na studii upozorňují i na nebezpečí tajícího ledu na vrcholcích sopek. Nyní je potřeba provést výzkum na dalších potenciálně nebezpečných místech, aby byla teorie potvrzena.
Tvorbě online obsahu se věnuje už od roku 2005. Rád píše o dění ve světě či o zajímavých místech. Jeho články najdete v několika dalších magazínech, které provozuje.