láva
Ilustrační foto. Zdroj: Pixabay

Vědci z univerzity v Miami odhalili na stránkách časopisu Nature nečekané souvislosti s extrémními srážkami a erupcí havajského vulkánu Kilauea v roce 2018. Výzkum naznačuje, že nemusí jít o ojedinělý případ.


Erupci sopky předcházelo několik měsíců neobvykle intenzivních srážek. Během 24 hodin byl dokonce překonán americký rekord v napršeném objemu vody. Ta stékala do trhlin v okolí sopky do hloubky téměř tří kilometrů pod povrchem.

Výbuch v roce 2018 byl podle vědců velmi neobvyklý a dodnes nebyla objasněna jeho příčina. Během erupce došlo k otevření mnoha trhlin na úpatí vrcholu, který se zhroutil. Vše doprovázelo zemětřesení o síle 6,9 Richterovy škály.

Související:  Ďáblovy stopy na svahu vyhaslé sopky nejspíše patří odvážným neandrtálcům

Jamie Farquharsonová, vedoucí výzkumu, tvrdí, že všechny indície ukazují na souvislost s extrémními srážkami. Výpočty naznačují, že velké množství vody v nasáklých horninách tlačilo na magma, což vedlo k následnému výbuchu. Z analýz historických erupcí sopky Kilauea vyplynulo, že k výbuchům docházelo dvakrát častěji v období dešťů.

Vědkyně upozorňuje na souvislost změn klimatu a častějšího výskytu extrémních přívalových srážek, které by v budoucnu mohly hrát v mnohých částech světa významnou roli při vzniku sopečných erupcí. Jiní vědci v reakci na studii upozorňují i na nebezpečí tajícího ledu na vrcholcích sopek. Nyní je potřeba provést výzkum na dalších potenciálně nebezpečných místech, aby byla teorie potvrzena.
Přidat na Seznam.cz
Similar Posts

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.