asteroid letí kolem Země
Zdroj: NASA/JPL-Caltech

Kus vesmírné horniny o velikosti automobilu typu SUV proletěl během tohoto víkendu v rekordní blízkosti kolem Země. Podrobnosti zveřejnila americká agentura NASA.


Asteroidy této velikosti nejsou v blízkosti naší planety ničím výjimečným, avšak tento přechod byl podle astronomů vůbec tím nejbližším ze všech historických pozorování. Těleso během neděle prolétlo nad jižní částí Indického oceánu ve výšce přibližně 2950 kilometrů, což je rekordní zaznamenané přiblížení.

Asteroid dostal označení 2020 QG. Pokud by planetu neminul, nejspíše by se rozpadl a shořel v atmosféře. To se ostatně děje několikrát do roka. Podle odhadů existují stovky milionů podobně velkých asteroidů, je však velmi obtížné je objevit, dokud se nepřiblíží velmi blízko k Zemi. Většina těchto těles ale obvykle prochází až za Měsícem.

Na obrázku, který NASA zveřejnila, je vidět, jak se díky působení zemské gravitace mění dráha asteroidu. Podle vědeckých odhadů jde o úhel 45 stupňů. Těleso letící rychlostí okolo 12 kilometrů za sekundu bylo i vyfoceno. Na snímku z přístroje Zwicky Transient Facility (ZTF) je vidět jako delší pruh.


Vědci z NASA si v roce 2005 dali za cíl najít 90 % asteroidů blízkých Zemi, které mají velikost přibližně 140 metrů a více. Taková tělesa představují pro život na planetě daleko větší hrozbu a pokud by se opravdu schylovalo ke střetu, měly by být detekovány dříve a dále od Země. Větší asteroidy v této vzdálenosti se po obloze obvykle pohybují pomaleji, a proto je možné je odhalit dříve.



Přidat na Seznam.cz
About Admin

Tvorbě online obsahu se věnuje už od roku 2005. Rád píše o dění ve světě či o zajímavých místech. Jeho články najdete v několika dalších magazínech, které provozuje.

Similar Posts

Komentáře (4):

  1. Autor článku zřejmě nezná zákony nebeské mechaniky, pokud tvrdí, že se větší asteroidy pohybují pomaleji. Doporučuji autorovi nastudovat si Keplerovy zákony, což není nic až tak obtížného.
    JASTR

    1. Kde to autor článku tvrdí?

      1. V poslední větě.

        1. Tam je psáno, že se větší asteroidy v té vzdálenosti po obloze obvykle pohybují pomaleji. Z toho plyne, že jde o pohyb z hlediska pozorovatele na Zemi a není na tom nic špatně. Kdyby byl asteroid blíže, z našeho pohledu se jeho pohyb po obloze uskutečňuje rychleji. Tudíž první komentář je zcela mimo mísu.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *