Důkaz o existenci mimozemského života samozřejmě nemáme, ale existuje mnoho pádných argumentů, proč předpokládat, že existuje. A stejně jako pozemšťané hledají stopy života mimo svoji domovskou planetu, mohou i hypotetičtí mimozemšťané pátrat po nás. Vědci proto dali dohromady seznam 1 004 hvězd, odkud by bylo možné detekovat stopy pozemského života pomocí technologií, jimiž v současnosti disponujeme. Seznam, který byl představen ve vědeckém časopisu Monthly Notices of the Royal Astronomical Society, by také v budoucnu mohl pomoci při hledání inteligentních mimozemšťanů.
„Potenciální pozorovatelé žijící na planetách kolem hvězd ze seznamu by byli schopni vidět známky biosféry v atmosféře Země,“ uvedla pro magazín Space.com hlavní autorka studie Lisa Kalteneggerová, docentka astronomie v Cornellu a ředitelka institutu Carla Sagana. „Nejjasnější z těchto hvězd dokonce můžeme pozorovat na noční obloze bez dalekohledů,“ dodala vědkyně.
Pozemské tranzity před Sluncem
O existenci exoplanet, tzn. planet mimo naši Sluneční soustavu, mají vědci důkazy již od 90. let minulého století. Více jak 4 000 z nich bylo objeveno pomocí takzvané tranzitní metody, kdy je planeta detekována na základě nepatrného poklesu jasu mateřské hvězdy v době, kdy se před ní z pohledu pozorovatele pohybuje.
Vědci již brzy budou schopni skenovat atmosféru některých tranzitujících exoplanet. Hledat známky života v těchto světech bude jedním z hlavních úkolů teleskopu Jamese Webba, který příští rok nahradí Hubbleův teleskop.
Astronomové se při hledání planet, na kterých by mohli žít potenciální pozorovatelé, zaměřili na hvězdy do vzdálenosti 100 parseků, což je přibližně 326 světelných let, které jsou srovnány s rovinou oběžné dráhy Země kolem Slunce. Taková konfigurace je nutná, aby byl vidět pokles jasu při tranzitu Země před Sluncem.
Podařilo se identifikovat 1 004 hvězd hlavní posloupnosti. 508 z nich dokonce umožňuje více jak desetihodinové pozorování tranzitu Země před Sluncem. Vědci zatím netuší, kolik z těchto hvězd hostí obyvatelné světy, ale seznam by do budoucna mohl sloužit astrobiologům jako pomocný nástroj při hledání blízkého inteligentního života.
Tvorbě online obsahu se věnuje už od roku 2005. Rád píše o dění ve světě či o zajímavých místech. Jeho články najdete v několika dalších magazínech, které provozuje.
Už aby se vyložily tajné karty o existenci mimozemského života, kdo navštěvuje pravidelně naši Zemi apod.