V relativně nedávné minulosti se dalo z Indie dostat na Srí Lanku suchou nohou. Řetězci mělčin, kterému se říká Adamův (někdy také Rámův) most, mnozí přisuzují nadpřirozený vznik, jiní odkazují na událost starou téměř 2 miliony let. Podle vědců z NASA je vysvětlení tohoto přírodního útvaru ale zcela prosté.
Mytologický původ mostu vychází z eposu Rámájana
Téměř 50 kilometrů dlouhý řetězec korálových mělčin se táhne od ostrova Manar u Srí Lanky až k indickému ostrovu Raméšvarám. Útvar je zřetelně viditelný i z vesmíru. Některé části Adamova mostu vystupují i nad mořskou hladinu. Podle dochovaných zpráv se dalo až do 15. století dojít ze Srí Lanky do Indie (a naopak) po pevnině, ale její strukturu narušil roku 1480 cyklon. V nedávné minulosti vybudovaný Pambanský železniční most spojuje Indii a ostrov Raméšvarám, který je počátkem Adamova mostu, a tak je část útvaru znovu možné překonat suchou cestou.
Indové věří, že je Adamův most dílem opičí armády a vznikl proto, aby Ráma, který má být vtělením boha Višnua, mohl zachránit svoji manželku Sítu. Podle eposu Rámájana porazil tento hrdina krále démonů a následně se stal vládcem ostrova.
Soudní spor o původ Adamova mostu
Spory o původ Adamova mostu se v roce 2007 dokonce zabýval indický Nejvyšší soud, když chtěla vláda v mělčině vyhloubit kanál pro lodě. Soud nakonec rozhodl, že kanál není dílem bohů, ale vznikl přirozenými procesy. To samozřejmě vyvolalo vlnu nevole mezi hinduisty a do boje o mytologický původ mělčiny se zapojilo i mnoho indických seriózních médií. Většina z nich odkazovala na vznik útvaru, jenž je podle některých teorií starý přibližně 1 750 000 let. Tento fakt má být důkazem, že most vznikl božským zásahem, neboť události eposu se měly odehrávat přibližně ve stejné době.
Do debaty se zapojili i přední vědci z americké vládní agentury NASA, podle kterých neexistují důkazy o lidské přítomnosti v oblasti v takto dávné době. Adamův most vysvětlují jako přirozeně se vyskytující řetězec písečných břehů, který formovaly mořské proudy v mělké oblasti.
Vyhloubení koridoru pro lodě je v Indii stále na pořadu dne. Lodím by se tak mohlo ušetřit kolem 30 hodin cesty. Na druhou stranu by došlo k nenávratnému poškození jedinečného útvaru, který nemá na světě obdoby.
Galerie:
Tvorbě online obsahu se věnuje už od roku 2005. Rád píše o dění ve světě či o zajímavých místech. Jeho články najdete v několika dalších magazínech, které provozuje.
Evin most jim už dávno spadl !!!