Afar
Afar. Foto: DavidMPyle [CC BY-SA 4.0]

Naše planeta se neustále mění, a přestože jsou pro nás některé procesy nepostřehnutelné, stále probíhají. Dobrým příkladem je pohyb litosférických desek, který má na svědomí vývoj kontinentů. Obraz naší planety tak bude za desítky miliónů let jiný, než je tomu v současnosti.


Pokud nebudeme uvažovat o přírodních katastrofách, které mohou nastat, pak nejbližší výrazná změna čeká svět na africkém kontinentě. Vědci předpokládají, že východoafrický roh, kde se nyní nachází Eritrea, Džibutsko, Etiopie, Somálsko a Keňa, nebude za deset miliónů let součástí kontinentu. Pravděpodobné dělení naznačuje africká část takzvané Velké příkopové propadliny, která se táhne zmiňovanými zeměmi a pokračuje na jih do Tanzánie a Mozambiku.

Proces rozdělení Afriky již dávno běží

Podle vědců se africká část propadliny začala tvořit asi před 15 milióny lety a v současnosti tak můžeme sledovat ranou fázi tvorby oceánu. Že se opravdu něco děje, čas od času dokládají trhliny, které se naposledy objevily v jihozápadní Keni. V trhlinách postupem času vznikají jezera. Rozpad kontinentu je pomalý a je doprovázen seismickou nebo vulkanickou aktivitou a erozí. Trhlina, která se objevila asi před třiceti lety v oblasti Afar v severní Etiopii, se šíří na jih směrem k Zimbabwe rychlostí 2,5 – 5 centimetrů za rok.

Podobný proces se na Zemi odehrál například před 138 miliony lety, kdy se Jižní Amerika začala oddělovat od Afriky. Reliéf obou pobřeží je nápadně shodný a připomíná dva kousky puzzle. Podobně tomu může být v případě příštího dělení Afriky, i když vědci předpokládají, že část pevniny skončí pod vodou.


Lidé oddělení nijak nepocítí

Rozpad kontinentu probíhá od severu. Předpokládaný scénář oddělení je takový, že za několik miliónů let dojde k postupnému rozšiřování mořského dna směrem na jih, až nakonec v Indickém oceánu vznikne ostrov skládající se z části dnešního Somálska a Etiopie. Pokud bude ještě Země osídlena lidmi, nepůjde z jejich pohledu o nic dramatického. Proces to bude pomalý a dlouhý.

Velká příkopová propadlina je oblast, kde se setkává africká a arabská litosférická deska. Erupce magmatu pod zemským povrchem vedou k tomu, že se obě desky od sebe oddalují. Tato činnost se projevuje prasklinami na zemském povrchu.

Galerie:

Zdroje: BBC, The Conversation UK


Přidat na Seznam.cz
About Admin

Tvorbě online obsahu se věnuje už od roku 2005. Rád píše o dění ve světě či o zajímavých místech. Jeho články najdete v několika dalších magazínech, které provozuje.

Similar Posts