požár v Austrálii
Požáry v Austrálii. Zdroj: NASA

Současné australské požáry jsou podle vědců předzvěstí budoucnosti naší planety. Pokud průměrná teplota stoupne o 3 stupně nad úroveň před započetím industrializace, budou podobné katastrofy běžným jevem.


V Austrálii stoupá průměrná teplota rychleji než ve zbytku světa. Ve srovnání s dobou před průmyslovou revolucí je zde nárůst o 1,4 °C, celosvětový průměr je 1,1 °C. Vědci varují, že po zvýšení o pouhé 2 stupně dojde ke katastrofálním a nevratným změnám.

„Zatím můžeme pozorovat dopady, které způsobilo oteplení o pouhý stupeň. Budoucí dopady mohou být ještě závažnější, pokud nedojde ke stabilizaci klimatu,“ řekla deníku The Guardian Corinne Le Quéré, profesorka z Univerzity ve východní Anglii (UEA).

Související:  Austrálie zažila nejteplejší rok v historii. Jihovýchod země stále bojuje s požáry

V některých částech Austrálie sice v minulých dnech zapršelo, ale nebezpečí šíření požárů je stále na pořadu dne. Richard Betts, profesor geografie na Univerzitě v Exeteru, varuje, že ani v příštích dvou měsících nečeká Austrálii úleva. Horký vzduch, který byl v posledních týdnech hnán nad kontinent z Indického oceánu, nyní vystřídá meteorologický systém z východního Pacifiku, a tak horké a suché počasí bude pokračovat zřejmě až do konce února.


Betts uvedl, že extrémní požáry ukázaly, jak se změna klimatu skutečně projevuje. Mnozí lidé si to dosud neuměli a mnozí stále neumí představit. Globální oteplování neznamená jen tání ledovců a sucho. „Právě jsme svědky toho, jaké budou běžné podmínky ve světě zahřátém o tři stupně,“ dodává Betts.

Zdroj: The Guardian, NASA


Přidat na Seznam.cz
About Admin

Tvorbě online obsahu se věnuje už od roku 2005. Rád píše o dění ve světě či o zajímavých místech. Jeho články najdete v několika dalších magazínech, které provozuje.

Similar Posts