planeta covid
Ilustrační foto. Zdroj: Pixabay

Zatímco se před rokem lidé chystali na vánoční svátky, kdesi v Číně propukala epidemie, která během jednoho roku otočila svět vzhůru nohama. Covid-19 byl tehdy neznámý pojem, dnes je z něj nejskloňovanější světové onemocnění, se kterým se podle statistky Wordometers setkalo minimálně 77 milionů lidí a téměř 1,7 milionu jich v souvislosti s koronavirem zemřelo.


Z médií se dozvídáme především informace o situaci v Česku nebo o dalších nejhůře zasažených zemích. My se v dnešním článku podíváme na státy, kde se s koronavirem zcela vypořádaly a v současné době neevidují žádný aktivní případ. Není překvapením, že zeměmi bez koronaviru jsou menší, především ostrovní státy, ale v žebříčku nejúspěšnějších bojovníků s pandemií lze najít i zemi s miliónem obyvatel.

Pacifik

Odlehlost tichomořských ostrovů hraje během pandemie významnou roli, a tak se tamní obyvatelé s virem SARS-CoV-2 zatím setkávají sporadicky. Premiantem, který ještě před několika týdny držel statistiku naprosto čistou, je souostroví Vanuatu. Tento třísettisícový stát měl zatím jen jednoho nemocného, který se již vyléčil.

Související:  Historie krytí dýchacích cest. Od morové masky až po jednorázovou roušku

Bez aktuálních případů covid-19 je i tichomořská Samoa, kde evidovali dva případy a Marshallovy ostrovy.


Severní Amerika

Zatímco Spojené státy vévodí žebříčku v celkovém počtu evidovaných případů, na opačné straně stojí padesátitisícové Grónsko. Covid-19 byl na největším ostrově světa zaznamenán jen v devatenácti případech a momentálně jsou všichni pacienti vyléčeni.

S koronavirem se také vypořádalo francouzské zámořské společenství Saint Pierre a Miquelon, které se nachází nedaleko kanadských břehů. Zde bylo zaznamenáno čtrnáct případů, ale aktuálně se již nikdo s nákazou nepotýká. Podobně je na tom karibský Monserrat, zde ale jeden ze třinácti pacientů zemřel.

Související:  Pravé neštovice. Virus metly lidstva dnes udržují pouze dvě laboratoře

Jihovýchodní Asie

Že pod svícnem je největší tma může platit v případě několika jihoasijských území. Zde je naprostým premiantem Východní Timor, jediná země s více jak milionem obyvatel bez jediného případu. Oficiálně si zde nákazou prošlo 31 osob a všichni jsou ve statistikách vedeni jako vyléčení.

V Bruneji v současné době také neevidují žádný případ. S koronavirem se v tomto čtyřsettisícovém království setkalo 152 osob, bohužel pro tři pacienty tato zkušenost znamenala smrt.

Dobře si vede také bývalá portugalská kolonie Macao, která je od roku 1999 zvláštní správní oblastí Čínské lidové republiky. Na území, kde žije téměř 700 tisíc obyvatel, momentálně není žádný nakažený a všech  46 pacientů se již vyléčilo.

Související:  Kurděje decimovaly námořníky více než války. Záchranu přinesly citrusy na palubě

Jak jsme na tom v Evropě?

V Evropě již delší dobu nulu nenajdeme. Aktuálně má nejméně případů ostrov Man, kde jsou evidováni tři nemocní, Vatikán má 12 pacientů a Faerské ostrovy 28. Pod stovku aktivní případů pak nemá žádná jiná evropská země nebo území.

Nuly na papíře

S nulou aktivních případů a dokonce i pacientů se mohou „chlubit“ jen dvě země, ale jak už tomu u autoritářských režimů bývá, realita je nepochybně jiná. Státy Severní Korea a Turkmenistán by měly vévodit oficiálním statistikám, ale Wordometers.info tyto země zcela vynechává. Je tak zcela jisté, že se pandemie koronaviru během roku rozšířila na všechna obydlená území na světě.


Článek je zpracován na základě dat z volně dostupné databáze Wordometers. Uvedená čísla znamenají oficiálně evidované případy v daných zemích.

Zdroje: Worldometers.info


Přidat na Seznam.cz
About Admin

Tvorbě online obsahu se věnuje už od roku 2005. Rád píše o dění ve světě či o zajímavých místech. Jeho články najdete v několika dalších magazínech, které provozuje.

Similar Posts

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *