Chorvatsko
Foto: Pixabay

Jadran bývá přezdíván českým mořem a Chorvatsko je nejoblíbenější dovolenkovou destinací Čechů. Ani letos se na tom nic nezmění a do Chorvatska míří statisíce Čechů. Přece jen je ale letošek v něčem jiný, mediální prostor je totiž zaplněn informacemi o tom, že ceny v této zemi přestaly být přijatelné a v Chorvatsku se prakticky nedá pobývat bez „návratu k paštikám“ typickým pro doby minulé. Jak je to doopravdy?


Cesta do Chorvatska: benzín a mýto

Chorvatsko je jednou z těch zemí, kde jsou poplatky za použití dálnic stále ještě vybírány prostřednictvím mýtných bran. Neexistuje tedy nic jako chorvatská dálniční známka. Určitou výjimku sice představuje elektronická platební jednotka ENC, ta je však reálně využitelná spíše pro domácí obyvatelstvo. Návštěvníci Chorvatska v naprosté většině případů platí poplatky při průjezdu mýtnou branou v hotovosti nebo platební kartou. Pozor si je třeba dát na to, že v některých branách je možná pouze platba kartou. Je proto potřeba pozorně sledovat značení.

S cenami je to potom následovně: vozidla jsou rozdělena do kategorií, klasické osobní auto spadá do kategorie I (dvě nápravy, výška do 1,9 m), auto s přívěsem potom do kategorií II nebo III podle počtu náprav přívěsu a jeho hmotnosti. Za úsek Záhřeb – Split dlouhý 383 km zaplatí řidiči vozidel kategorie I 109 kun (v přepočtu asi 355 Kč), majitelé vozidel kategorie II 181 kun (asi 590 Kč) a majitelé vozidel spadajících do kategorie III 284 kun (asi 960 Kč).

kolona
Na cestě k moři může být hustý provoz zejména o víkendu. Zdroj: Pixabay

Jinými slovy, úsek od slovinských hranic do oblasti střední Dalmácie tak vyjde řidiče osobního automobilu na nějakých 800 Kč podle konkrétní destinace (resp. konkrétního sjezdu).


Pohonné hmoty jsou v Chorvatsku v tuto chvíli o něco málo nižší než v České republice a kolísají v rozmezí v přepočtu od 42 Kč do 45 Kč (13,00 kn – 13,80 kn).

Potraviny a jídlo v restauracích

Ten, kdo se chystá do Chorvatska, musí počítat s tím, že si za místní chorvatské speciality v restauraci pořádně připlatí. Ryby a další „lepší jídla“ vyjdou dvakrát a někdy až třikrát dráž než jídla u nás. Ovšem u mnoha restaurací najdete nabídky v podobě denního menu, které jsou již víceméně srovnatelné s cenami českých restaurací. To platí i pro jídla, jako je pizza, která také většinou patří k těm, jež jsou i pro početnější rodinu cenově přijatelná. Do této kategorie lze počítat také špagety, nebo oblíbené lasagne.

Související:  Chorvatská kuchyně vyniká svojí pestrostí

Co se týká cen např. za zmrzlinu, bude to již pohled veselejší. Za kopeček zmrzliny se aktuálně v Chorvatsku platí nějakých 10-12 kun (zhruba 32-40 Kč), což je stejné jako v našich turistických destinacích, nemluvě o tom, že porce jsou v Chorvatsku většinou větší.

Chorvaté nabízejí v mnoha destinacích výrobky z domácí pekárny, které bohatě zasytí i v pravé poledne a lze jimi bez problémů nahradit oběd. Různé pirohy nebo tradiční chorvatská specialita burek přijdou v přepočtu na necelých 60 korun. Koblihy, které jsou plněny domácím džemem, většinou stojí necelých 30 korun.

Dinárské hory
Dinárské hory. Foto: Pixabay

Ceny potravin v obchodech lze ve srovnání s našimi označit jako stejné nebo mírně vyšší, ale je to dáno i tím, že se dovolenkáři zkrátka pohybují v lukrativních destinacích. Jogurt za 5 kun (16 Kč) našince jen těžko překvapí, stejně jako chléb ve stejné cenové relaci. PET lahev s vodou seženete také za 5 kun, v menších obchůdcích přímo na pláži samozřejmě dráž, typicky kolem 10 kun. Nezapomeňte, ze PET lahve jsou v Chorvatsku vratné a platí se za ně záloha. To samé se týká plechovek.

Zábava

Výletní lodě jsou cenově trochu náročnější. Celodenní výlety spojené i s obědem vás zabaví na celý den, ale je potřeba si za ně více připlatit. Na klasický celodenní lodní výlet je třeba počítat s cenou nějakých 300 kun na osobu, tedy asi tisíc korun. Pro čtyřčlennou rodinu se potom již jedná o nezanedbatelnou investici.

Související:  Když v Chorvatsku vane bóra, je to zdravé

A jak je to s cenou piva? To je samozřejmě v Chorvatsku dražší než u nás, toto srovnání ale není tak úplně fér. Ceny piva v České republice jsou i přes zdražování v poslední době světově unikátní a není mnoho míst, kde si dáte pivo za tak nízké ceny, tím spíše v turistických destinacích. V Chorvatsku proto za půllitr „točeného“ zaplatíte nejčastěji zhruba 25 kun, tj. 82 Kč.

Shrnutí

Každá legrace něco stojí, a tak je to i s dovolenou v Chorvatsku. Rozhodně to ale není tak, že by ceny v této krásné zemi skokově narostly do té míry, aby se stala pro Čechy nedostupnou. Ceny v Chorvatsku, resp. v jeho přímořských resortech, v zásadě odpovídají tomu, o jak lukrativní a hojně navštěvované místo se jedná.

Autorem článku je Martin Straka.


Přidat na Seznam.cz
Similar Posts

Komentáře (12):

  1. Já raději poznávám naši krásnou zem a za ty hříšný prachy si užívám napapam se do syta dám vychlazený pivečko Chorvati ať zdimou když jim to turisti zaplatí já bych za ty jejich ceny možná tu zmrzku zacaloval tu mám opravdu dobrou a i ten kopec ne jak u nás kopeček

  2. Má zkušenost s cenou nafty je následující. Na čerpací stanici v Chorvatsku u hranic se Slovinskem jsem chtěl natankovat, cena byla na infopanelu 13.2kun, ovšem když jsem začal tankovat, kouknu na cenu přímo na stojanu. Hned jsem přestal, cena byla 16.2 kun. O 30 km dál ve Slovinsku 1.8 €

  3. Zdravím právě absolvujete s rodinou dovolenou ve Vodící A to co tam píšou je v celku pravda pivo 27kun a chtěli jsme jet na výlet na NPKrka a hezký rychle jsme to zrušili jelikož cena za osobu 1000kun (blazni)

  4. Burek a Chorvatka specialita ??

  5. Např, Korčula – tam stojí pivo 30Kn ale minimálně už 6 let. Jinak se dá koupit i do 20 Kn. Drvenik 18 Kn pohoda. V Brele jsme měli pivo za 25Kn už před 5 lety. Jsou to prostě drahý, vyhlášený letoviska. Loni třeba zmrzlinu v Gradacu za 5 Kn. a proto tam pojedeme zase, schválně jaké budou ceny letos. Nestrašte lidi teď se vrátila půlka rodiny z Promajny a jen potvrdily jak plašíte lidi.

  6. V životě ne do Chorvatska do špinavého moře a o cenách ani nemluvě.

  7. Nemohu než souhlasit s předchozím komentářem.

  8. Dobrý den, nechci být kritikem. Článek má už počátku zásadní chyby. V Chorvatsku je ENC ne ETC. Není pravdou, že je výhodná, nebo určena pro místní. Její pořízení ušetří cca 20% z ceny mýtného a “ dobíjet “ ji lze platební kartou velmi snadno a jednoduše. Nečekáte pak u mýtných bran. Zbytek je nakolik obecný, že nechávám bez komentáře.

    1. Souhlas . Mám také a kredit jde doplnit během pár minut a je o cca 22 % výhodnější .

      1. A když náhodou není kredit doplatíte až doma.

      2. Jenom Jadran!

        1. Pardon ne NPKrka ale Plitvice a cena nafty 13.43kun

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *