Bóra na Istrii
Bóra na Istrii. Foto: Petr Kutka, Svetobeznik.info

Vítr zvaný bóra zná snad každý, kdo zavítal na pobřeží Jaderského moře. Tento severní až severovýchodní vítr z hor přichází náhle a stejně tak odchází. Letní bóra trvá maximálně tři dny a těší zejména příznivce windsurfingu nebo jachtaře. Ti, kteří rádi odpočívají na chorvatských plážích, už bóru tolik v oblibě nemají.


Bóra dala vzniknout mnoha chorvatským pochoutkám

Bóra se rodí v hřebenech dinárského pohoří nad Jadranem, odkud vane na moře. Vítr kopíruje reliéf hor a v zátokách, kde má terén zpravidla tvar trychtýře, fouká vítr nejrychleji. Během zimy dosahovaly poryvy větru v Maslenické úžině až 250 km/h. V létě je to daleko méně a ačkoliv může být vítr nepříjemný, pro typické chorvatské podnebí má blahodárný vliv a doslova jej formuje. Nebýt bóry, nevzniklo by i několik typicky chorvatských pochoutek.

Související:  Chorvatská kuchyně vyniká svojí pestrostí

Chorvaté o bóře vědí své. Vítr považují za ozdravný, na ostrovy přináší čistý vzduch z hor a odhání stojatý přehřátý tropický vzduch pryč na moře. Bóra na ostrovy dostává mořskou sůl, která zůstává v trávě a křovinách. Zvířata, která takovou trávu spásají, dávají mléko se zvláštním aromatem, díky kterému se například proslavily sýry na ostrově Pag. Vyhlášené je i jehněčí ze všech chorvatských ostrovů.

Další chorvatskou specialitou je vepřová šunka pršut. Ta se suší při bóře a opět tak získává svoji specifickou chuť díky slanému větru. Pršut z dalmáckých ostrovů nebo z Istrie je vyhlášený. Istrijský poloostrov je od Dalmácie oddělen Kvarnerským zálivem, vítr z hor překonává jeho hladinu a zejména na jižní Istrii přináší vzduch plný soli podobně jako na ostrovy.


Související:  Čtyři zajímavosti v Pule, které musíte vidět

Různé projevy větru z hor

Největší intenzity však bóra dosahuje mezi ostrovy Krk a Rab. Na moři vznikají silné proudy a veliké vlny, které na jiném místě v Chorvatsku zažijete jen stěží. Někdy se na moři dokonce vlny kříží. Tento zvláštní efekt je důsledkem střetávání dvou proudů větru, konkrétně jde o takzvanou senjskou bóru a bóru od ostrova Pag. V Pirovackém zálivu a u ostrova Vrgada jsou vlny díky větru krátké a moře se tak napěňuje. Jakmile vlny dosáhnou pobřeží, pěna stříká z hladiny a je unášena větrem na pobřeží. V průlivu mezi ostrovy Brač a Hvar fouká bóra, která je někdy tak intenzivní, že dokáže na pobřeží ostrovů napáchat značné škody.

Bóra nejvíce vane v noci, kolem oběda ustává a Chorvaté říkají, že jde na oběd. Silněji zase fouká v odpoledních hodinách.

Nejen bóra

Na Jadranu to ale nefouká jen od severu. Od jihu přichází tramontana, která ovlivňuje počasí prakticky po celém pobřeží Jaderského moře. Východní vítr je levanat, pak jsou tu třeba jugo nebo mistrál. Bóra je ale ze všech těchto větrů nejslavnější a nejintenzivnější. Až budete v Chorvatsku na pláži a zvedne se vítr, věřte, že je to tak správně.

Galerie:

Zdroje: hrvatska.hr; korculainfo.com



Tvorbě online obsahu se věnuje už od roku 2005. Rád píše o dění ve světě či o zajímavých místech. Jeho články najdete v několika dalších magazínech, které provozuje.

Přidat na Seznam.cz
About Admin

Tvorbě online obsahu se věnuje už od roku 2005. Rád píše o dění ve světě či o zajímavých místech. Jeho články najdete v několika dalších magazínech, které provozuje.

Similar Posts

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *