Heslo sekty
Foto: www.churchofeuthanasia.org

Zachraňte planetu a zabijte se. Tímto heslem na sebe prostřednictvím billboardu u jedné z bostonských silnic poprvé upozornila sekta Církev eutanazie. Uskupení se zformovalo na začátku 90. let minulého století kolem hudebníka Chrise Kordy a jeho cílem byla redukce přemnoženého lidstva.


Hlavně se nerozmnožovat!

U sekt podobného ražení je vznik nového náboženství v podstatě totožný. Nejprve je zde osvícení prostřednictvím setkání s vyšší bytostí, nejčastěji jde o mimozemšťany. Ti sdělí vyvolenému poselství, které musí předávat mezi další lidi. Tak tomu bylo i u Kordy. Toho údajně oslovil mimozemšťan z jiné dimenze a sdělil mu, že ekosystémy planety jsou ohroženy především z důvodu přemnoženého lidstva. To ostatně už v devadesátých letech nebyla žádná novinka a většina racionálně myslících bytostí k tomu nepotřebovala kontakt s mimozemšťany.

Korda po rozhovoru se svým známým Robertem Kimberkem (později známý jako pastor Kim) začal přesvědčovat lidstvo, aby zastavilo katastrofu a přestalo se množit. Nicméně Spojené státy v té době rozhodně nezažívaly žádnou populační explozi, a tak Korda (což zcela jistě dobře věděl) plakal na špatném hrobě. Přesto se mu podařilo najít své stoupence a podporovatele.

Související:  Kdo byly Vestálky a proč některé z nich Římané zazdili

Církev eutanazie byla asi jediným antihumánním náboženstvím. Dalším zvláštním znakem byl fakt, že lidem nic nepřikazovala, pouze vyzývala k dobrovolné akci. To ale nic nemění na skutečnosti, jak bylo toto uskupení nebezpečné, přestože mnohým připomínalo recesistické hnutí.

Čtyři zvrácené pilíře

Nauka církve stavěla na čtyřech pilířích – sebevražda, potrat, kanibalismus a sodomie, což byla jakási obdoba přikázání. To vše mělo motivovat členy k akci. Ti nejodhodlanější si mohli vzít život. Potrat v případě těhotenství také znamenal významný krok pro lidstvo. Pokud se někdo nechtěl vzdát masa, bylo mu doporučováno jíst jen lidské, avšak vražda byla nepřípustná, takže zdrojem mohl být pouze člověk, který dobrovolně ukončil svůj život. Za sodomii se považovaly takové sexuální praktiky, které nevedly k těhotenství. K těmto pilířům vydávala církev brožurky s doporučeními a návody, jak se sprovodit ze světa nebo jak chutně upravit lidské maso. Dokonce byla zřízena poradenská telefonní linka.


Církev eutanazie pořádala happeningy, koncerty a demonstrace. Její vůdce se převlékal za ženu a nechával se oslovovat Christina. Veškerou absurdnost podtrhla skutečnost, že tuto sektu některé americké státy skutečně oficiálně uznaly jako náboženství. To bylo trnem v oku zejména křesťanům, kteří ostře protestovali proti myšlence, že potrat pomůže planetě.

Není známo, že by nějaký člen sekty skutečně spáchal sebevraždu, avšak alarmujícím případem je dobrovolná smrt ženy, která byla v roce 2003 nalezena s vytištěným manuálem sebevraždy z webu z Církve eutanazie.

Související:  U zrodu jednoho z nejkrvavějších povstání stál šílenec, který se považoval za bratra Ježíše Krista

Absurdní absurdnost

Sekta svoji činnost oficiálně ukončila, ale její učení má stále mnoho příznivců. Chris Korda, který se dnes věnuje elektronické hudbě a vývoji softwaru, se nechal slyšet, že on a jeho nejbližší stále v myšlenky Církve eutanazie věří. Dokládají to funkční webové stránky organizace, na kterých je zlověstné počítadlo, které ukazuje aktuální počet světové populace. Dnes je tam 7,77 miliard obyvatel.

Nakonec je na místě zamyslet se nad skutečností, zda není Církev eutanazie dílem recesistů. Ačkoliv myšlenka záchrany ekosystému Země je ušlechtilá, její realizace je v podobě, kterou církev hlásala, postavena na absurdních základech. Avantgardnost Chrise Kordy a především pilíře, kterými se mají členové sekty řídit, nápadně evokují metody dadaistického hnutí, jenž se vyznačují anarchismem a absurdností.

Na letošní rok chystá režisér Steve Onderick dokumentární film Save the Planet, Kill Yourself. Kromě zmapování krátké historie sekty by měl snímek ukončit spekulace o tom, zda byla Církev eutanazie myšlena vážně, nebo se jednalo o jeden velký žert. Nechme se překvapit.

Galerie:

Zdroje: www.hurchofeuthanasia.org; www.thewonderlist.net; YouTube@Chris Korda


Přidat na Seznam.cz
About Admin

Tvorbě online obsahu se věnuje už od roku 2005. Rád píše o dění ve světě či o zajímavých místech. Jeho články najdete v několika dalších magazínech, které provozuje.

Similar Posts

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *