Dinosauři v Crystal Palace Parku
Foto: Ian Wright, CC BY-SA 2.0, Flickr

Londýnský Crystal Palace Park je už téměř 170 let domovem sbírky více než třiceti betonových soch dinosaurů. Jedná se tak o vůbec nejstarší pokus vymodelování těchto druhohorních plazů v jejich životní velikosti. Ačkoliv jsou sochy podle dnešních poznatků velmi nepřesné, jsou stále důležitou součástí historie, protože ukazují, jak dříve lidé nahlíželi na pravěký život.


Když chyběly důkazy, přišla na řadu fantazie

Autorem betonových zvířat je sochař Benjamin Waterhouse-Hawkins. Ten si na práci přizval uznávaného biologa a paleontologa Richarda Owena. Právě tento vědec také vymyslel slovo dinosaurus coby souhrnné označení pravěkých veleještěrů, které v překladu znamená strašný ještěr.

Hawkins a Owen začali s prací v roce 1852 a během dvou let vytvořili třicet tři modelů dinosaurů a dalších vyhynulých zvířat. V polovině 19. století ještě neexistoval dostatek fosilních důkazů, a tak Hawkins často zapojoval svoji představivost. Například pro tvorbu působivé sochy iguanodona vycházel pouze z několika dochovaných zubů a kostí. Tyto drobné fosilie porovnával s kostmi známějších živočichů, včetně žijících, a odhadoval tak velikosti a tvary dinosaurů. Poté vytvořil hrubé modely a ty předkládal Owenovi ke schválení. Jenže vědec nemohl vědět nic víc než sochař, a tak zmiňovaného iguanodona postavili na všechny čtyři a nasadili mu roh, jako mají nosorožci. Dnes už víme, že tento dinosaurus stál pouze na zadních a roh je ve skutečnosti část kosti palce.

Související:  Speakers' Corner: Místo svobodného projevu pro všechny vzešlo z tradice posledních slov trestanců

Pohled do druhohor očima viktoriánů

Hawkins s Owenem udělali zkrátka vše, co se jim zdálo logické. Proč by tak těžké zvíře mělo stát na zadních? Ale nepřesnosti vykazují i další sochy. Megalosaurus také stojí na všech čtyřech a nemá žádný hrb, který dvojice předpokládala. Ichthyosaurus připomíná krokodýla, ale ve skutečnosti jde spíše o žraloka.


Jenže v době před evoluční teorií Charlese Darwina na ničem z toho nezáleželo. Dinosauři představovali obrovský hit a park přitahoval miliony návštěvníků. Už jen fakt, že před dávnými věky obývali naši planetu tak obrovští ještěři, byl zcela novým poznatkem. Lidé tak mohli vůbec poprvé částečně nahlédnout do druhohor a utvořit si hrubou představu o dosud neprobádaném věku.

Park se stal terčem posměchu

Postupem času se naše poznatky o dinosaurech zlepšovaly a jejich konkrétní podoba se neustále zpřesňuje. Hawkinsovy modely přestaly být pro veřejnost zajímavé a dokonce byly jeden čas terčem posměchu. Jenže součástí lidské historie je i vývoj našeho poznání, a to si uvědomovali především historikové, kteří sochy prehistorických zvířat v Crystal Palace Park začali chápat jako kulturní dědictví. Proto jsou od roku 1973 památkově chráněny a na počátku 21. došlo k jejich renovaci.

Hawkinsovy modely dinosaurů dnes znovu lákají veřejnost. Představují důležitý milník a pomáhají nahlížet do představ lidí před více jak jedním a půl stoletím.

Galerie:

Zdroje: www.crystalpalaceparktrust.org, Průvodce Visit London


Přidat na Seznam.cz
About Admin

Tvorbě online obsahu se věnuje už od roku 2005. Rád píše o dění ve světě či o zajímavých místech. Jeho články najdete v několika dalších magazínech, které provozuje.

Similar Posts

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *