Poušť Amargosa v Nevadě se nachází nedaleko kalifornského Údolí smrti, oblasti známé jako jedno z nejsušších a nejteplejších míst na světě. Proto je těžké uvěřit, že jen kousek pod povrchem leží systém rozlehlých a vodou zaplněných jeskyní, které jsou dokonce domovem ryb vyvíjejících se zcela odděleně po tisíce let. Bránu do podzemního komplexu tvoří trhlina zvaná Ďáblova díra.
Tisíce let v izolaci
Trhlina není jen vstupem do tajemného vodou zatopeného podzemí. Stín a chlad vytváří rovněž útočiště pro divokou zvěř. Biology z celého světa ale do nevadské pouště přitahuje především život ve vodou zatopeném jeskynním komplexu, který je domovem rybky zvané halančíkovec ďábelský (Cyprinodon diabolis). Tento drobný živočich se vyskytuje výhradně zde a vědci odhadují, že je takto izolován až 25 tisíc let.
Tragické utonutí dvou mladíků
Skutečná velikost podzemního komplexu je neznámá. V minulosti proběhlo několik pokusů o dosažení nejhlubšího místa, některé však skončily tragicky. Asi nejznámějším případem je zbytečná smrt dvou mladých mužů, kteří se v roce 1965 vydali do Ďáblovy díry vybaveni pouze šnorchlem a ploutvemi.
Dvacetiletý Paul Giancontieri a devatenáctiletý David Rose se ponořili do díry, která má tvar obráceného trychtýře a poté je už nikdy nikdo neviděl. O této jeskyni se předpokládá, že je více jak 130 metrů hluboká. Tehdy se rozjela velká záchranná akce, protože existovala možnost, že by mladíci mohli být naživu a ukryti v některé vzduchové kapse, jichž je v komplexu několik. I přes veškeré úsilí nebyl nalezen ani jeden z nich.
Fanatik Charles Manson věřil, že našel vstup do podzemního království
Ďáblova díra však nepřitahuje pozornost pouze vědců. Podle některých kultů new age představuje trhlina bránu do jiného světa, vstup do božího království a podobně. To dokazuje i případ Charlese Mansona, nechvalně proslulého fanatického vůdce sekty „Manson Family“. Ten byl mimo jiné posedlý hledáním vstupu do podzemního království, které by poskytlo útočiště jeho ovečkám. Manson věřil, že je právě Ďáblova díra magickou branou do světa pro vyvolené a jediné, co je třeba, je překonat vodní bariéru.
Manson prý tři dny seděl u plotu nedaleko vstupu, měl celou dobu zkřížené nohy a meditoval. Údajně celou dobu přemýšlel nad tím, jak vodu z jeskyní vypustit. Nicméně byl na konci šedesátých let odsouzen k trestu smrti za účast na několika vraždách. Hrobníkovi z lopaty ale unikl, když Kalifornie nejvyšší trest zrušila. Měl tak během doživotního žaláře dost času na přemýšlení o tom, jak Ďáblovou dírou proniknout do světa, který by s otevřenou náručí přijal Mansonovu rodinu.
Vstup zakázán
V současnosti je vstup do podzemí oplocen a střežen. Přístup do jeskyně mají jen vědecké a průzkumné výpravy. Jak se ukázalo, 60 tisíc let stará trhlina je za prvé branou do unikátního a zranitelného ekosystému a za druhé je nebezpečná. Turisté mohou využít blízkou pozorovatelnu, ze které je vstup do tajemného podzemního světa alespoň vidět.
Galerie:
Tvorbě online obsahu se věnuje už od roku 2005. Rád píše o dění ve světě či o zajímavých místech. Jeho články najdete v několika dalších magazínech, které provozuje.
Díky, zajímavé čtení, škoda že krátké.
Zajímavé, ale dospěli k nějakému dalšímu odhadu nebo měření hloubky?
Ano Ti dva na to přišli ale bohužel už jim to nevyšlo na cestu zpět.
Pište víc takových zajímavostí. Bezva, dík.
Škoda, že nezmiňujete česke potápěče, kteří tam dělali ponor a pro jednoho z nich to byl ponor osudný, poslední… šlo o české emigranty… mlade lidi
Misa: Díky za info. Zkusím o události něco dohledat a případně článek doplním.
Napište o tom něco bližšího, nebo dejte odkaz. Díky.
Hejna Petr: Díky moc za pozitivní komentář. V diskuzích si člověk často vyslýchá jen kritiku 🙂 Budeme pokračovat s vyhledáváním zajímavostí i nadále.