Může být až s podivem, jak se lidé napříč historií strašlivě mýlili. A kolik dalších lidí za to hrozivě zaplatilo. Ani děti bohužel nezůstaly takových omylů ušetřeny. Prakticky do nedávné minulosti, přesněji do poloviny 80. let 20. století, skutečně panoval mezi americkými lékaři názor, že děti do 15 měsíců necítí bolest, a proto je naopak nebezpečnější jim anestezii při zákrocích podávat.
Studie ze 40. let tvrdila, že děti nemají dostatečně vyvinutou nervovou soustavu, a tak necítí bolest
Operace se s pokrokem lékařské vědy prodlužují a zintenzivňují, naproti tomuto faktu je spousta malých dětí podstupovala bez anestetik. Často jim bylo podáno něco na uvolnění svalů, v podstatě taková substance způsobila paralýzu a děti sebou neškubaly a neztěžovaly práci lékařům. Tuto praxi shledalo neetickou až shromáždění American Academy of Pediatrics v roce 1987. Lékaři totiž pracovali se studií ze 40. let 20. století, jež zdánlivě potvrdila, že novorozenci a batolata ještě nemají vyvinutou nervovou soustavu natolik, aby bolest cítila. Nezdálo se, že dostatečně reagovala na test píchnutí špendlíkem.
Další americké studie říkaly, že novorozenci reagují na bolest stejně jako starší děti, dokonce už plod v děloze matky má od třetího trimestru vyvinutou nervovou soustavu tak, aby byl schopný bolest rozeznat. Jenže tyto výzkumy četlo jen několik málo chirurgů a anesteziologů a protože toto nebyl ten hlavní zdroj lékařské vědy, ze kterého se běžně čerpalo, zůstaly jejich snahy o přesvědčování ostatních lékařů nevyslyšeny.
Zvyk je železná košile, a tak ke změně názoru nedošlo ze dne na den
Studie z roku 2003 ukázala, že ačkoliv se naprostá většina vážnějších zákroků provádí v anestezii, jen okolo jedné třetiny novorozenců dostalo analgetika na některé sice více rutinní, ale přesto bolestivé zákroky, jako je například obřízka. A to i když nyní víme, že miminka jsou na bolest pravděpodobně ještě citlivější než starší děti nebo dospělí. Tím, že jsou vystavena bolestem a stresu, se může začít odlišně vyvíjet centrální nervový systém a jejich citlivost na bolest během dospívání.
Ani tato skutečnost však stále nedonutila lékaře s těmi nejmenšími zacházet opatrněji. Dotazník z roku 2013, na který odpovídaly zdravotní sestry z National Association of Neonatal Nurses (Národní asociace sester pečujících o novorozence), ukázal na závažný nedostatek. Méně než polovina z nich si totiž myslela, že bolest u novorozenců byla adekvátně tlumena. Tyto výsledky jsou vskutku zarážející, neboť jde o dobu relativně nedávnou.
Autorka se věnuje psaní různorodých článků převážně ze zahraničních zdrojů, a to od roku 2022. Mezi její oblíbená témata patří netradiční historické události či neobvyklá místa.
Odkaz na starou studii tu je. A na tu novou?
To snad mluvíte o USA nebo jiné zemi. Pracovala jsem ve zdravotnictví i s kojenci, syn je lékař a nikdy jsem neslyšela tuto příšernost. Anestezie komplikací je, ale vždycky se podávala.
Moje dcera se narodila v r.1984. Když jsem jí nechávala píchnout uši, tak mě zdravotní sestra řekla, že čím dřív tím líp, že miminka bolest necítí a plačou jen proto, že jim držíme ručičky a hlavičku. To stejné u čištění slzných kanálků. Hrozná doba a děsní lékaři