uhlený důl
Ilustrační foto. Zdroj: Pixabay

Podle zprávy mezinárodní koalice MiningWatch, která sdružuje několik neziskových organizací, se světové doly staly ohnisky šíření pandemie onemocnění COVID-19. Po celém světě je nakaženo tisíce důlních pracovníků z 18 zemí. Mezi nimi figuruje i Česká republika. Na zprávu upozornil britský deník The Guardian.


Zpráva zmiňuje riziko přenosu viru mezi pracovníky v těžařském odvětví. Nejde jen o to, že doly jsou prostředím, ve kterém mají viry přenos velmi usnadněný, ale také o skutečnost, že dělníci často žijí v táborech u odlehlých dolů. Zároveň mnoho zemí považuje těžbu za nezbytnost, bez které by bylo fungování země ohroženo. Aktivisté s tímto přístupem nesouhlasí.

Například vlády v USA a v Kanadě prohlásily pokračování těžby za „zásadní“ pro chod zemí, a tak práce v  mnoha dolech běží i během pandemie. Přitom je zdokumentováno několik případů, kdy se koronavirus rozšířil mezi důlními pracovníky, kteří následně během volna roznesli onemocnění do pěti kanadských provincií, včetně odlehlé arktické vesnice Saskatchewan Dene nebo do ústavu dlouhodobé péče, kde infekce zabila dva starší muže.

Související:  Největší zlatý důl na světě je Muruntau v Uzbekistánu. Produkcí zlata předběhl i slavný Grasberg

Další ohnisko se objevilo v dole Kearl Lake, kde bylo zaznamenáno 107 případů, důl však pokračuje v činnosti. Centrum nákazy představuje také kanadský důl Palladium Lac des Iles, kde již v souvislosti s koronavirem zemřel jeden zaměstnanec a minimálně dalších 25 osob onemocnělo.


Opačný názor, než je uveden ve zprávě, má Pierre Gratton, ředitel Kanadské těžební asociace (MAC). Ten konstatoval, že je těžba považována za základní službu, protože podporuje důležitou výrobu, včetně té zdravotnické.

Přesto se některá pracoviště uzavírají. V USA byla pozastavena těžba v dole Chino v Novém Mexiku. V tomto dole na měď propukla nemoc v polovině dubna a byl prozatím uzavřen na neurčito.

V České republice je aktuální ohnisko v uhelném dole Darkov v Karviné, kde se podle dat zveřejněných Krajskou hygienickou stanicí v Ostravě počet nemocných zaměstnanců vyšplhal na 459. Těžba zde byla přerušena na konci května.Přidat na Seznam.cz
About Admin

Tvorbě online obsahu se věnuje už od roku 2005. Rád píše o dění ve světě či o zajímavých místech. Jeho články najdete v několika dalších magazínech, které provozuje.

Similar Posts

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *