Filadelfská věznice Eastern State Penitentiary patřila ve své době mezi nejdražší a nejznámější věznice na celém světě. Když byla roku 1829 postavena, nepodobala se žádné jiné budově v okolí. Byla totiž tou vůbec největší budovou v USA a svým vzhledem připomínala středověký či gotický hrad. Zvláštnost však nepředstavoval pouze její zevnějšek, ale také vězeňský systém. Eastern State Penitentiary totiž fungovala na téměř absolutní izolovanosti všech vězňů.
Vězně měla samota napravit, místo toho z ní bláznili
Eastern State Penitentiary fungovala jako státní věznice od roku 1829 až do roku 1971 a byla známá především díky novému vězeňskému systému. Šlo o takzvaný Pensylvánský systém, jehož úkolem bylo vězně maximálně izolovat. Ti se spolu nesměli vzájemně potkávat, takže se ve věznici nenacházely žádné společné prostory jako třeba jídelna či společný dvůr. Vězni se sice mohli věnovat různým aktivitám, jako například pěstování rostlin či cvičení, avšak i tyto činnosti vykonávali vždy pouze samostatně.
Trestanci měli omezený kontakt dokonce i s dozorci, které vídali jen třikrát denně. A pokud by se třeba při přecházení chodby mohli potkat s jiným vězni, museli mít na hlavě kápi, aby o případném setkání nevěděli.
Tento systém měl jednu jasnou myšlenku – pouze o samotě se může člověk věnovat rozjímání a dojít k pokání. Jenže takto jednoduše to nefunguje. Místo toho, aby samota vězňům pomohla, spousta z nich se zkrátka pomátla. A když se proti tomuto systému pokusili vzdorovat, čekaly je velmi kruté až sadistické tresty. Od bití přes hladovění až po nejrůznější mučicí techniky.
I přesto šlo o první „moderní“ věznici
Přístup k vězňům zde byl bezpochyby nehumánní, přesto je však Eastern State Penitentiary považována za první skutečnou věznici v dnešním slova smyslu. Měla totiž vyhřívané chodby a osvětlené cely s kapacitou pro 500 izolovaných vězňů. Ubytovací cely byly na svou dobu moderní, měly tekoucí vodu, splachovací záchod a dokonce i topení. Venku se nacházel samostatný prostor na cvičení, který byl rozdělený zdmi. Rozvrh cvičení vězňů byl ale vždy navržen tak, aby nikdy necvičili dva vězni vedle sebe.
Dokonce i již zmíněný středověký či gotický vzhled věznice byl promyšleným tahem. Architekt John Haviland totiž tvrdil, že budova by měla vzbudit strach v každém, kdo by třeba jen pomyslel na spáchání trestného činu. A to tato architektura rozhodně splnila.
Dnes je věznice známá jako nejděsivější místo na světě
Od roku 1994 je Eastern State Penitentiary považována za historické místo a kromě toho je často popisována jako jedno z nejděsivějších míst na planetě. Prý se tu objevují děsivé stíny a ozývá se šílený smích, výkřiky či šepot. Většina zaměstnanců zde vydrží obvykle jen velmi krátce, jakmile se totiž setkají s nějakým paranormálním jevem, raději odejdou. Některé části budovy jsou údajně uzavřeny kvůli přítomnosti zlých sil.
Dnes už zkrátka není věznice Eastern State Penitentiary známá ani tak pro svůj specifický systém či revoluční výstavbu, ale spíše kvůli údajným duchům a paranormálním jevům. Právě ty lákají turisty, kteří věznici hojně navštěvují. Podívat se do ní můžete i vy díky online prohlídce na webu věznice. Pokud vás však láká právě ono nadpřirozeno, asi budete muset tuto děsivou věznici navštívit osobně.
Galerie:
Copywriterka, která se věnuje psaní na částečný úvazek od roku 2020. Studuje český jazyk a literaturu na VŠ, aby se jednoho dne mohla tvorbě textů věnovat naplno. Zajímá se o různá tajemná či pozoruhodná místa na zemi, o která se pak s radostí dělí se čtenáři. Jelikož má za sebou také zdravotnické vzdělání, věnuje se i tématům první pomoci.