Vodopád věčného ohně
Vodopád věčného ohně. Foto: Kim Carpenter, CC BY-2.0, Flickr

Poblíž amerického Buffala ve státě New York již dlouhé roky turisty fascinuje neobvyklá symbióza dvou zcela opačných elementů – padající vody a plápolajícího ohně. V lokalitě Chestnut Ridge Park totiž mohou pozorovat zvláštní jev zvaný Vodopád věčného ohně. Zatímco samotný vodopád není až tak zajímavý, zářící plamen vycházející z jeho středu u mnohých vyvolává údiv.


Věčný plamen, který čas od času zhasne

Vodopád nacházející se na malé říčce Shale Creek, která o několik kilometrů dál napájí Erijské jezero, je vysoký asi 9 metrů a tvoří jej jakési dva schody. Zhruba v polovině spádu jen těsně v dutině za cákající vodou v klidu hoří asi tři čtvrtě metru vysoký plamen, jemuž zjevně blízkost ledové říční tekutiny nedělá sebemenší obtíže. A jev je to opravdu zajímavý. Šlehající plameny prozařující padající vodu vytváří efektní podívanou zejména za šera.

Související:  V Austrálii mají hořící řeku. Nadšeni z toho nejsou

Místní legenda vypráví o jistém domorodém Američanovi, který plamen zažehl před tisíci lety a od té doby neustále hoří. Pravda je ale poněkud jiná. Plamen čas od času zhasne. Někdy za to může nepříznivé počasí, jindy jej uhasí záměrně lidé. Místní jej ale znovu zapalují. Dalo by se říci, že věčný není plamen, ale jeho zdroj nacházející se hluboko pod povrchem.

Po světě existuje celá řada takzvaných věčných plamenů. Ty většinou hoří z důvodu přítomnosti plynů, které se uvolňují z okolních hornin. S ohněm ve vodopádu v Buffalu je to trochu složitější a z celosvětového hlediska zcela unikátní.

Zdroj ohně se nachází hluboko pod povrchem

Geologové z Indiana University Bloomington a jejich evropští kolegové z Italského národního institutu pro geofyziku a vulkanologii zjistili, že se zdroj plamene nachází asi 400 metrů pod zemským povrchem v jakési kapse naplněné zemním plynem. Ten břidlicovým podložím uniká nejen přímo pod vodopád, ale i na několik dalších míst v okolí. Okolní krajina je plyny doslova nasycena. Když zde vědci prováděli měření, zachytili extrémně vysokou koncentraci propanu a etanu v ovzduší.


Plamen ve vodopádu tak může bez ohledu na vodu v klidu plápolat. Podle měření spotřebuje asi kilogram zemního plynu denně. Věčný zřejmě nebude, ale než spotřebuje obrovskou podzemní zásobu, přiláká ještě mnoho zvědavých pohledů. A přitahuje i vědce, kteří stále zkoumají neobvyklé místní podloží.

Turistické lákadlo

Přítomnost turistů se bohužel neprojevuje jen jejich údivem. V okolí se čas od času nahromadí větší množství odpadků, které musí místní uklízet. Na druhou stranu plamen místo proslavil i mimo Spojené státy, což by se za běžných okolností asi nestalo.

Galerie:



Tvorbě online obsahu se věnuje už od roku 2005. Rád píše o dění ve světě či o zajímavých místech. Jeho články najdete v několika dalších magazínech, které provozuje.

Přidat na Seznam.cz
About Admin

Tvorbě online obsahu se věnuje už od roku 2005. Rád píše o dění ve světě či o zajímavých místech. Jeho články najdete v několika dalších magazínech, které provozuje.

Similar Posts

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *