fidži
Fidži. Foto: Pixabay

Před několika stoletími by návštěva tohoto tichomořského souostroví mohla snadno vyústit v hostinu, jejímž hlavním chodem byste mohli být i vy. V dnešní době se této představy již naštěstí nemusíte obávat. Místní obyvatelé jsou milí, vstřícní a turisty vítají s otevřenou náručí (a rozhodně ne se záminkou jejich konzumace).


Historie Fidži a kanibalismus

Ostrovy Fidži jsou kanibalismem pověstné. Zde tento rituál přetrvával nejdéle a lidé se tu běžně servírovali ještě před 150 lety. Jednou z posledních obětí kanibalismu byl misionář Thomas Baker. Za tento čin se potomci tehdejších lidojedů oficiálně omluvili v roce 2003. Že kanibalismus nebyl na Fidži ničím výjimečným, svědčí „výkon“ náčelníka Udre Udre, který údajně za svůj život ochutnal maso z 872 lidí. Za každého snědeného nepřítele si schoval jeden kámen a jejich sbírkou si nechal ozdobit vlastní hrob. Prokázáno je, že jeho hrdlem prošla minimálně stovka nebožtíků.

Rituál pojídání lidí v tichomořské oblasti má dávné kořeny. V minulosti podnikali domorodci daleké poutě po mořích a je jisté, že na některých nečekaně dlouhých výpravách neměli co k snědku. Potravou se tak začali stávat slabší jedinci na lodích nebo dokonce zemřelí během cesty. Tento zvyk se mohl přenést i na ostrovy, kde sice bylo potravy dostatek, ale kanibalismus se stal součástí co největší potupy nepřítele. Dnes se lidé na Fidži nejedí, ale připomínek této neveselé minulosti je na souostroví dostatek. U stánků nebo v obchodech se suvenýry si můžete zakoupit mnoho různorodých předmětů, které dříve domorodci používali třeba na servírování lidské pochoutky. Toho se již dnes nemusíte obávat, protože většina místních jsou křesťané.

Obyvatelé Fidži
Místní obyvatelé patří k nejpřátelštějším na světě. Foto: Pixabay

Fakta o Fidži

Fidži tvoří 332 ostrovů, z nichž jsou obydleny převážně dva největší – Vanua Levu a Viti Levu. Hlavní město Suva leží na druhém jmenovaném ostrově. Obyvatel je zde asi 800 tisíc a většinu z nich tvoří Fidžijci a Indové. Turisté na Fidži vyrážejí hlavně za nádhernými plážemi a netknutou tropickou přírodou. Podnebí je na souostroví typické pro tropickou část jižní polokoule. Teplotní rozdíly jsou během roku malé, a tak je zde většinu času teplo. Průměrná roční teplota se pohybuje mezi 27 a 30 °C, i když se v zimě, tedy v době kdy je v Česku léto, může stát, že teplota spadne pod 20 °C. V létě naopak víc prší.


Souostroví Fidži leží v jižním Pacifiku a od Austrálie, nejbližšího kontinentu, je vzdáleno předlouhých 2600 kilometrů. Nový Zéland leží asi 2000 kilometrů na jih a nejbližším sousedem je malé souostroví Tonga vzdálené 500 kilometrů. Tyto vzdálenosti dokazují, jak je Fidži odříznuté od okolního světa.

Pláže, palmy, laguny, fauna a flora

Chcete-li strávit pohodový den u průzračného moře, na Fidži se vám to jistě povede. Ostrovy nabízí stovky malebných zákoutí u pobřeží i dlouhé pláže. Palmy vrhají příjemné stíny na pláže s jemným pískem, průzračná laguna je vyhřívaná tropickým sluncem, a tak se voda v moři po celý rok pohybuje mezi 25 a 28 °C.

Život pod hladinou je stejně rozmanitý jako na pevnině. Ve vodě se prohání tisíce exotických ryb, rejnoci, želvy, delfíni a další exotičtí živočichové. Při šnorchlování uvidíte hvězdice a bohatý korálový život. Ještě úchvatnější oceánskou faunu a floru spatříte, využijete-li možnosti potápění. Nemáte s tím žádnou zkušenost? Nevadí, na Fidži se to díky ochotným místním domorodcům naučíte. Odměnou vám bude pohled na podmořský ráj, který se nachází v úžině Somosomo Strait mezi ostrovy Vanua Levu a Taveuni. Tato lokalita je právem označována za nejkrásnější místo světa s měkkými korály. Podobně je označován bariérový útes Astrolabe Reef nebo lokalita Bligh Water.

korál
Nádherný podmořský život. Foto: Pixabay

Ráj se však nenachází pouze pod hladinou. Zmíněnému ostrovu Taveuni se přezdívá „zahradní ostrov“. Toto označení získal díky své barevné floře, která plynule přechází z pevniny pod mořskou hladinu. Ve vnitrozemí dvou největších ostrovů se budete pohybovat pod kokosovými palmami a osvěžit se můžete pod mnohými vodopády.

Lidé a památky na Fidži

Fidži ale nejsou jen o moři a přírodě. Fidži jsou také lidé a památky. Původní obyvatelé žijí na Fidži smírně s menšinou Indů, kteří převážně taxikaří nebo se věnují obchodu. Právě díky přistěhovalcům z daleké Indie můžete ve městě Nadi obdivovat nádherný hinduistický chrám Sri Siva Subramaniya Swami. Kousek od města Nadi leží zahrada Spícího obra, v níž divoce rostou tisíce orchidejí.

Hard Rock Café na Fidži
Hard Rock Café na Fidži. Foto: Pixabay

Hlavní město Suva je plné parků, oficiálně jich je 78, ale vzhledem k tomu, jak si místní obyvatelé váží přírody, se budete ve městě cítit jako na procházce mezi okrasnými zahradami. Každý nezastavěný kousek půdy ve městě kypí zelení a je o něj pečováno. V Suvě se také nachází muzeum, kde jsou mimo jiné vystaveny boty snědeného misionáře Thomase Bakera. A právě tento člověk má velký podíl na tom, jak jsou ostrované nyní přátelští. Přinesl sem víru, kterou později domorodci přijali a z křesťanské nauky si vzali hlavě to dobré – přátelství, ochotu a ohleduplnost. Proto se na Fidži budete cítit jako v ráji.



Přidat na Seznam.cz
About Admin

Tvorbě online obsahu se věnuje už od roku 2005. Rád píše o dění ve světě či o zajímavých místech. Jeho články najdete v několika dalších magazínech, které provozuje.

Similar Posts