čmelák
Ilustrační foto. Zdroj: Unsplash

Za posledních třicet let ubylo na celém světě 25 % hmyzu. Takový je výsledek studie, kterou zveřejnil časopis Science. Hmyz je životně důležitou součástí potravinového řetězce a vědci jsou proto závěry studie velmi znepokojeni.


Analýza kombinovala 166 dlouhodobých průzkumů z téměř 1 700 lokalit po celém světě. Ačkoliv počty některých druhů rostou, například každým desetiletím se o 11 % zvyšuje hojnost sladkovodního hmyzu, celkový počet hmyzu prudce klesá. Rychlá destrukce přirozených stanovišť a jejich přeměna na zemědělské plochy významně snižuje hmyzí populace zejména v Jižní Americe, jižní Asii a v Africe. Problémem je i velká expanze asijských a afrických měst, používání pesticidů či takzvaný světelný smog.

Hmyz je vůbec nejrozšířenějším živočišným druhem. Jeho současná populace podle vědců činí asi 136 miliard tvorů a je zásadní pro rovnováhu ekosystémů, na kterých je lidstvo závislé. Hmyz opyluje rostliny a je potravou pro ostatní živočichy.

Související:  Nečekaně velké počty dříve ohrožených keporkaků překvapily i vědce

Úbytek hmyzu není na celém světě rovnoměrný, v Německu je to 75 % a v Portoriku dokonce 98 %. Vedoucí výzkumu Roel van Klink z Centra pro integrovaný výzkum biologické rozmanitosti v Lipsku je z výsledků znepokojen. „Jedna věc, na kterou by měli lidé vždy pamatovat, je skutečnost, že jsme opravdu závislí na hmyzu,“ řekl pro deník The Guardian.


S úbytkem hmyzu se potýká i Evropa, některé druhy jsou na pokraji vyhynutí. Vědci komentující studii a například Matt Shardlow z charitativní organizace Buglife dokonce tvrdí, že masivní pokles hojnosti hmyzu je ekologickou katastrofou.



Přidat na Seznam.cz
About Admin

Tvorbě online obsahu se věnuje už od roku 2005. Rád píše o dění ve světě či o zajímavých místech. Jeho články najdete v několika dalších magazínech, které provozuje.

Similar Posts

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *