Potápění je adrenalinovým sportem i zábavou. Potápěči podobně jako běžní turisté vyhledávají zajímavé lokality, které stojí za poznání. Často jsou to atoly, podmořské jeskyně, ale dobrodružnější povahy vyrazí i za pozorováním žraloků nebo třeba vraků lodí. Jednou z nejlegendárnějších potápěčských lokalit je vrak letadlové lodi USS Saratoga (typ CV-3). Potápěči jej mohou znát jako podvodní obdobu ukrajinského Černobylu.
Loď, která dala tvář americkému námořnictvu
Zánik válečné lodi USS Saratoga je totiž také jako konec výše jmenované jaderné elektrárny spojen s jaderným výbuchem. V případě oceánského plavidla se však nejednalo o nehodu ani útok nepřítele, jak by se mohlo zdát. Loď totiž obětovalo po druhé světové válce samo americké námořnictvo.
Ale pěkně od začátku – 270 metrů dlouhá loď byla postaven již ve 20. letech minulého století v loděnicích v New Yorku. Před druhou světovou válkou se zúčastnila několika vojenských cvičení a v podstatě se sesterským plavidlem USS Lexington pomáhala utvářet americkou námořní doktrínu.
Během války plnila loď mise v Tichém oceánu a několikrát byla poškozena jak torpédy z ponorek, tak japonskými kamikadze. Dokonce kotvila v Pearl Harbor, ale v kritickém momentu, kdy přístav napadli Japonci, na místě nebyla. Válku tak s několika opravami přežila. Její stav ale neodpovídal požadavkům moderní armády, a tak se námořnictvo rozhodlo loď vyřadit.
Dramatická likvidace během jaderných testů
K vyřazení Saratogy tak došlo velmi drastickým způsobem. Loď byla potopena 25. července 1946 u tichomořského atolu Bikini jako cíl slavných jaderných testů během operace Crossroads. Šlo o monstrózní sérii událostí. Lidé žijící na vzdálených atolech tehdy viděli v noci na západě vycházet slunce a i samo námořnictvo bylo překvapeno účinky testovaných zbraní.
Saratogu zasáhly dvě implozní střely podobné bombě svržené na Nagasaki. Námořnictvo je pojmenovalo Able a Baker. První z nich způsobila na lodi požár, druhý ji poslala ke dnu. Američané během léta zlikvidovali u atolu celkem 95 plavidel, přičemž každá exploze vyprodukovala ekvivalent 23 kilotun TNT. Loď USS Saratoga však byla největší ze všech zničených lodí.
Místo, o kterém píšeme:
Kus historie, kterou si bere příroda
Ještě dlouhé roky poté byl zdevastovaný atol včetně vraků radioaktivně kontaminován. Zámožní turisté začali oblast poznávat až v posledních letech, kdy takzvaná turistika strachu, tedy navštěvování míst spojených s určitou katastrofou, nabývá na popularitě.
Potápěči zde mohou zkoumat nejen legendární vrak, ale i úžasný podmořský život, který zde opět začal vzkvétat. Vzhledem k tomu, že loď leží v malé hloubce, vyráží k atolu, který je součásti Marshallových ostrovů, nejen profesionálové, ale i rekreační potápěči. Máte-li tedy dostatek financí a podobné aktivity vás lákají, je vrak lodi Saratoga ideálním cílem pro vás.
Pod vodou lze pozorovat, jak se obrovská masa železa pomalu proměňuje v umělý korálový útes. Nejrůznější součástky, komory, zábradlí, hangáry, schodiště, průchody, přistávací plocha – to vše se proměňuje v nový živý ekosystém, který si jednou příroda zcela podmaní. Kolem vraku je také možné pozorovat žraloky, naštěstí jde o druh, který není pro lidi nebezpečný, ačkoliv je průvodci doporučují nedráždit.
Galerie:
Zdroje: travelcaribou.com; navi.mil
Lucie aktivně píše od roku 2017 a je hybnou silou několika magazínů. Vyhledává aktuální témata a dokáže je s ohledem na SEO srozumitelně předložit čtenářům.