Pokud máte doma myčku nádobí, jistě velmi dobře víte, jakým je skvělým pomocníkem. Kromě toho, že šetří vaše ruce a čas, totiž šetří i samotné životní prostředí. Pokud jste ji dosud nikdy neměli, nebo se vám vaše stará pokazila, poradíme vám, jak si vyberete tu nejvhodnější do vaší domácnosti.
V současnosti se na trhu nachází obrovské množství myček, proto není vždy tak jednoduché, vybrat si tu správnou. Liší se nejen velikostí, spotřebou nebo různými programy či funkcemi, odlišný mají i design nebo také barvu. Snad nejzákladnější faktor, který by vás měl při výběru myčky zajímat, však není design, ale právě spotřeba vody, elektřiny a také její hlučnost. V úvahu byste však měli brát samozřejmě i její objem, abyste myčku zbytečně nezapínali naprázdno nebo zbytečně neprepĺňali. Pojďme se ale na to podívat podrobněji.
- Velikost a kapacita
V zásadě se prodávají pouze dva rozměry myček, a sice o šířce 45 centimetrů nebo právě 60 centimetrů. V nabídce většinou najdete buď vestavěnou, volně stojící nebo stolní myčku, v závislosti na prostoru, počtu členů ve vaší domácnosti a v neposlední řadě i od životního stylu a vašich stravovacích návyků. Nezapomínejte ani na to, že na naplnění myčky také potřebujete dostatek nádobí, což může být někdy i problém.
Kapacita myčky se udává podle počtu sad nádobí, které se do ní vejdou. Zde je třeba připomenout, že jedna souprava obsahuje hluboký, mělký a dezertní talíř, hrnek, pohár a samozřejmě příbor. Nádobí jako hrnce, pánve či misky se do soupravy nezapočítávají. Průměrná kapacita pro myčku o šířce 60 centimetrů je zhruba 12 souprav, ta se šířkou 45 centimetrů pojme maximálně 10 souprav.
Velkou výhodou také je, když myčka obsahuje například zásuvkou na příbory, kterou můžete také využít i na jiné menší předměty kuchyňské pomůcky jako jsou vařečky. Některé myčky navíc obsahují i sklápěcí koše, díky kterým budete moci bezpečně mýt i vysoké sklenice.
- Typ myčky
Jak jsme již zmínili, v současnosti na trhu existují 3 typy myček nádobí, a sice stojatá, stolní a vestavěná. Jeden z nejoblíbenějších tipů představuje právě ta volně stojící, kterou můžete umístit téměř kdekoliv. Postačí, pokud budete mít k ní dotažený přívod vody, odpad a přípojku elektřiny.
Některé myčky pracují i na principu nástavby. Ta funguje tak, že se odmontuje vrchní deska, díky čemuž ji můžete vsunout pod kuchyňskou linku. Dvířka na myčce zůstanou původní. Zde však musíte počítat s o něco vyšší hlučností než tom bývá u vestavěných myčkách. Jejich hlavní výhodou je jejich nízká cena.
Podobným typem myčky je vestavná myčka, která se musí zabudovat přímo do kuchyňské linky. Jde o velmi nenápadný typ myčky, na který můžete klidně přimontovat přední dvířka kuchyňské linky a nikdo si nic nevšimne. Jde prostorově o velmi úsporný kousek a protože je navíc schovaná mezi skříňkami, je i velmi tichá.
Panel je umístěn na vrchní části dvířek a je viditelný až po jejich otevření, což může být někdy i na škodu, protože neuvidíte například, kolik času vám zbývá do konce mycího cyklu. I to se však dá obejít v případě, že zainvestujete do některého z dražších modelů, kde se vám tento čas bude promítat na podlahu.
Na závěr nesmíme zapomenout ani na stolní myčku, kterou oceníte zejména v případě, že bydlíte sami, nebo ji chcete umístit na chalupu. Vejde se do ní přibližně 5 sad nádobí a nelze ji zabudovat do kuchyňské linky.
- Spotřeba
Při výběru nového spotřebiče se samozřejmě musíte zajímat io jeho spotřebu. Tu má každý spotřebič jinou a najdete ji na energetickém štítku. U myček je to poměrně jednoduché. Všechny mají energetickou třídu od A po A +++, což znamená, že myčky obecně mají velmi nízkou spotřebu. Je všeobecně známo, že dokonce spotřebují mnohem méně vody, než je tomu při ručním mytí nádobí pod tekoucí vodou. Znamená to asi tolik, že i ten nejlevnější model v horší kvalitě dokáže umýt levněji než je tomu při ručním mytí. Pro srovnání, nejlepší myčky mají spotřebu vody na jeden cyklus 6-9 litrů, ty méně kvalitní uvádějí 10-15 litrů vody.
Na myčce se udávají i další hodnoty. Například třída účinnosti sušení, která nám udává, jak zvládne myčka vysušit nádobí. Označujeme je třídou A až G, přičemž třída A představuje tu nejlepší možnost pro vás.
Náš tip: Chcete si koupit novou myčku, ale nechcete utratit spoustu peněz? Tak pak vsaďte na kupónový web Vašekupóny.cz, kde najdete množství skvělých slevových kupónů a kódů, díky kterým ušetříte. Electroworld slevový kupon nebo Online shop slevový kód se jistě postarají o ten nejlepší nákup.
- Hlučnost
Při výběru myčky byste se v neposlední řadě měly zaměřit i na její hlučnost. Jde bezpochyby o velmi důležitý parametr, který nehodný zanedbat. Myčku totiž zapínáme kdykoliv v průběhu dne, mnohdy i právě večer, a proto není na škodu se zaměřit i na tento parametr. V případě extrémně tichých myček hlučnost nepřekročí 45dB, přičemž tolerovaná hranice je někde kolem 60 dB. Hodně však samozřejmě záleží na tom, kde máte myčku umístěnou. Například zda máte kuchyň spojenou s obývákem a podobně.
Funkce, které jistě oceníte
Mnoho myček nabízí kromě základních funkcí i něco navíc, a sice ty dodatkové, které vám zajistí vyšší komfort při mytí. Toto jsou některé z nich.
Odložený start: tento program vám umožní nastavit si čas spuštění myčky na takový, kdy se vám to hodí nejvíce. Nastavit si ji například můžete na noc nebo klidně když budete zrovna v práci.
Samočisticí filtr: je skvělá pomůcka, díky které se již více nebudete muset zabývat čištěním filtru. Po každém umytí totiž dochází k jeho samočištění, kdy je propláchnut intenzivním množstvím vody.
Poloviční náplň: program oceníte zejména v případě, že se vám nedaří doplňuje naplnit myčku, přesto nádobí v ní potřebujete mít čistý. Cyklus mytí bude nastaven tak, abyste utratili jen poloviční dávku vody a spotřebovaly méně energie.
Indikátor nedostatku soli: ty opravdu kvalitní myčky mají i program, který vám sdělí, kdy sůl v myčce klesne pod určitou hranici a zajistí tak skvělý chod spotřebiče.
Automatické dávkování: Mnohé kvalitnější myčky mají funkci automatického dávkování mycího prostředku. Je to velmi praktická funkce, kdy sama myčka vyhodnotí množství přípravku.