VIN kód
Foto: Hans Haase, CC BY-SA 3.0, Wikimedia

VIN číslo (vehicle identification number) neboli identifikační číslo vozidla je unikátní kód, jehož smyslem je jednoznačné rozpoznání motorového vozidla. Funguje podobně jako rodný list a vůz provází celým jeho životním cyklem. Proč je důležitý a kde tento kód najdete?


Jaký je význam VIN kódu?

Jednoznačná identifikace vozidla má své opodstatnění v případě krádeže. Automobil může změnit barvu, kola nebo doplňky, ale jen těžko změní VIN kód, přestože se o to „vynalézaví“ zlodějíčkové pokoušeli. Vzhledem k tom, že je VIN standardizován sedmnácti znaky, jejichž přesně daná kombinace obsahuje informace o datu a místě výroby či motorizace a podobně, je možné si právě díky němu ověřit tyto údaje na www.carvertical.com/cz. Pomocí VIN kódů lze na stejné adrese dohledat servisní historii daného vozu. V některých případech také servisy pomocí těchto kódů svolávají vozidla na servisní akce.

Kde najdu VIN kód?

VIN je vždy uveden v malém i velkém technickém průkazu vozidla, dále třeba v pojistné smlouvě, na zelené kartě nebo v servisní knížce.

Na samotném vozu neexistuje jednoznačně definované místo, kde musí být umístěn. Většina řidičů v podstatě ani neví, kde ve svém automobilu mají tento kód umístěn. Nejčastěji jej ale naleznete v prostoru pro motor, na podlaze u sedadla spolujezdce a především v novějších vozech jej můžete snadno přečíst pod čelním sklem u řidiče.


VIN kódy se v aktuální formě objevují od osmdesátých let minulého století. Zajímáte-li se o veterány, pak tento kód vůbec nemusíte ve voze najít, případně lze narazit na jeho jiný formát, který si zpravidla určovaly samotného automobilky.

Dobrým pomocníkem pro rozklíčování čísla je VIN dekodér. Velký výběr těchto přístrojů naleznete na www.bestvin.cz. Díky tomuto zařízení lze zjistit úplnou historii vozidla včetně počtu najetých kilometrů, servisních úkonů nebo nehod.Přidat na Seznam.cz
Similar Posts

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *