Svatá díra na jezeře Berryessa
Foto: Greg Janée, Flickr

The Glory Hole neboli Svatá díra. Takto místní říkají největšímu přehradnímu přepadovému otvoru na světě. Ve skutečnosti jde o 22 metrů široký a 75 metrů hluboký trychtýř, jehož účelem je odvádění nadměrných srážek do potoka pod přilehlou hrází Monticello u kalifornské nádrže Berryessa. Živáček nemá šanci uniknout a bohužel se tak již stalo.


Obvykle je v přehradách nadbytečná voda odváděna přepadem přímo v hrázi. Na uměle vytvořeném jezeře však konstruktéři v padesátých letech minulého století přistoupili k ojedinělému řešení, o němž předpokládali, že bude využito jen ve výjimečných případech, a to v průměrném intervalu 50 let. Ve skutečnosti tímto pekelným trychtýřem proudila voda mnohokrát.

Naposledy se tak stalo v roce 2019, kdy trychtýř pojímal až 1 360 kubíků vody za sekundu. Přihlížejícím se naskytla fantastická podívaná na mohutný vodní vír, který některým připomínal splachující záchod a těm s větší fantazií obrácenou fontánu.


Oblast kolem přepadového otvoru je trvale uzavřena. Lodě nesmějí kolem trychtýře plout, a to samé platí pro plavce, které by mohl strhnout proud a vcucnout je do pekelných útrob. Jenže zvědavost je někdy tak silná, že překoná pud sebezáchovy.

Děsivá tragédie se odehrála v roce 1997, kdy byla jednačtyřicetiletá plavkyně stažena proudem vody mířícím do průrvy. Na poslední chvíli se jí podařilo zachytit betonového okraje, kde bojovala o život více jak 20 minut, bohužel stále sílící proud ji smetl do trychtýře dříve, než bylo možné uskutečnit pokus o záchranu. Tělo bylo nalezeno o tři hodiny později. Pád neměla šanci přežít.

V tomto století došlo ke zvýšení hladiny přehrady třikrát, a to v letech 2006, 2017 a 2019. Podle očitých svědků se obětí trychtýře stalo i několik vodních ptáků, kteří nezvládli souboj s vodním živlem.

„Svatá díra“ není trvale otevřena. To by bylo extrémně nebezpečné. Trychtýř disponuje elegantním řešením a je odzátkován vždy jen v případě, když hladina dosáhne určitého bodu. V období sucha tak šikmé stěny zařízení využívají skateboardisté jako rampy. Ostatně celé umělé jezero láká sportovce. Panují zde dobré podmínky pro windsurfing, vodní lyžování nebo pro jízdu na vodním skútru.

Galerie:

 



Přidat na Seznam.cz
About Admin

Tvorbě online obsahu se věnuje už od roku 2005. Rád píše o dění ve světě či o zajímavých místech. Jeho články najdete v několika dalších magazínech, které provozuje.

Similar Posts

Komentáře (38):

  1. Jinak nevím, kde čerpal autor své informace, ale rozhodně se nejdená o největší kašnový přeliv na světě. Jeho hloubka šachty je sice zajímavá, ale průměr 22 m vtokového trychtýře už tak nevšední není. Jako příklad uvedu třeba VD Švihov („Želivka“), kde průměr trychtýře má 25 m.
    A také informace, že se jedná o ojedinělé řešení je poměrně zavádějící, když jen u nás v republice máme minimálně 11 šachtových přelivů na velkých vodních dílech (Jirkov, Labská, Švihov, Karolínka, Hracholusky, Horka, Les Království, Bojkovice, Josefův Důl, Džbán, Nýrsko). Dále je jich dost i na menších retenčních nádrží (např. RN Asuán v Praze).

    1. Máte pravdu. „Díra do pekla“ je například i na Máchově jezeře. Kolik měří nevím, ale široká je hodně.

      1. TO PODOBNÉ SE NACHÁZÍ I NA PŘEHRADĚ V JOSEFOVĚ DOLE V JIZERSKÝCH HORÁCH

  2. Kdo přišel na to , že to znamená “ Svatá díra “ Glory znamená slavná takže Slavná díra to by muselo být Holy Hole “ asi tak.

  3. Přehrada Karolinka např má stejný přepad

  4. Vite, co je Glory hole? Je jich na zachodech ve stenach plno. A stastne zenati ji radi prostrci svoji chloubu, aby mu ji na druhe strane nekdo vysal. Glory hole… To me fakt pobavilo…

    1. Moc koukáš na levný porno.

  5. horizont událostí

  6. O jedné svaté díře v česku bych věděl. Vodní nádrž Josefův Důl v Jizerských horách.
    Je o dost menší ale podobná.

    1. Před třemi lety ho naše firma rekonstruovala. Labská ve Špindlu má to samé. Není to žádná rarita, možná ta velikost.

    2. Jak to bylo v Pelíškách: Kdyby jsi si měl vybrat mezi naší a americkou, kterou by jsi zvolil?“

  7. Josefodolská přehrada má tenhle trychtýř

  8. 🙂 u nás je díra na dotace, její okraj je tvořený Andrejem, Mynářem, Nejedlým, Efkem a Tomanem… Zmizí v ní nevídané částky…

    1. Co některá nemocná individua pořád nutí všude cpát politiku? Jste na sebe hrdý? Připadáte si vtipný? Buďte v poho, já se totiž stydím za vás.

    2. Svatá pravda

    3. Ať je článek o čemkoliv, vždycky se najde někdo, kdo do toho přimíchá Babiše!
      Jaká je motivace těchto lidí? Malost, prostoduchost, neuplatněný egocentrismus, pošetilost, hňupství nebo nějaká sociálně destruktivní deprese? Nechápu to.

  9. Takže Hracholusky taky mají takovouhle nouzovou Glory Hole 😀

    1. Přehrada Les Království mám stejný přepad. Zažil jsem ho v akci při povodních.

      1. Les Království má dokonce dva přelivové přepady s celkovou kapacitou průtoku 255,94 kubíků za sekundu.

  10. Praha 6 vodni nadrz Dzban ma uplne stejny „prepad“. … Jen nevim jak za sucha ho vyuzivaji sk8boardiste, asi mam malo fantazie

  11. black hole = cerna dira

  12. a co je pak na ty sibiri nebo nekde v rusku, mohutna dira pry nekolik km do hloubky a km do sirky.

    1. Možná myslíte Kolský vrt. O tom už jsme také psali. Koukám, že se nám tam díra do pekla opakuje.
      https://svetobeznik.info/kolsky-superhluboky-vrt-byl-oznacovan-jako-dira-do-pekla/

  13. Takže FAKE článek – dle nadpisu pokud existuje díra do pekla, potom logicky musí existovat peklo. Máte pro to důkaz? Respektive publikovat podobné nadpisy je asi ono peklo, že…

    1. Texx: Peklo muze mit mnoho podob. Jednim z nich je i vas komentar. Clanek fajn, jen tak dal.

  14. Nic moc. Stejné výpusti má přehrada Les Království nebo přehrada ve špindlu.

    1. Asi nebudou mít takové rozměry…

    2. Les Královstvi žádný takovýto přepad nemá, tam jsou boční obtoky , podobný menší přepad je v nádrži u Plzně Hracholusky.

        1. tak to snad ne, přepady u Lesa Kralovstvi jsou na břehu, zcela jine konstrukce to o cem se pise v clanku je v jezeře a taky zcela jine konstrukce, je to videt na prvni pohled o tom snad není pochyb. Pokud by jste tam nekdy byl, zajděte se tam podivat, popripade si pořádně prohledněte informacni tabuli na parkovišti, nebo dole pod hrázi obsluha elektrárny podá stručný nicméně jasny výklad.

          1. Jak prehrada v clanku, tak Les Kralovstvi maji sachtovy preliv… Takze stejna konstrukce. Oba prelivy jsou umisteny na “brehu” a zatopeny jsou v pripade vysokych prutoku. Nic takoveho, jako bocni obtok na dokoncene hrazi nenajdeme, bocni obtok je vyuzit maximalne pri vystavbe.

      1. Těšnovská to nemá.

        1. Jak patrno z odkazu na Google maps, má… lze snadno dohledat i videa z povodní, kdy i v nedávné době byl krom přepadů na hrázi použit i přepad v hrázi. Poměrně pěkná fotka za sucha zde: http://www.interregion.cz/turistika/stavby/technika/les_kralovstvi/les_kralovstvi_18.jpg
          V turistických mapách je i značena – zároveň pod hrází je výpust na jedné straně z elektrárny, na druhé z přepadu… Fascinuje mě jistota některých něco popírat, když to tam již sto let stojí…

    3. Pražáci nemusí až do Emeriky, stačí nádrž Džbán v Šárce…

  15. Teda obrázky té GLORY HOLE jsou nic moc. na internetu jsou daleko lepší. Všem doporučuju si je vygůglit.

  16. Glory hole= svatá díra. Yes! :DDD

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *