Kamenné koule v Kostarice
Foto: Mario Duran-Ortiz, Flickr

Přestože dokážeme doletět na Měsíc, komunikovat v reálném čase i mezi nejvzdálenějšími místy na Zemi nebo operovat lidský mozek, stále nedokážeme určit význam některých předmětů z dávné minulosti. Jednou takovou záhadou jsou kostarické kamenné koule.


Artefakty z předkolumbovské éry

Více než pět stovek téměř dokonalých koulí pochází z předkolumbovské éry a jejich vznik je datován do období mezi lety 500 – 1500 našeho letopočtu. Většina koulí pochází z nalezišť na jihu země v oblasti Diquís, ale část jich nebyla ponechána na svém místě. Některé skončily v muzeích dokonce i mimo Kostariku. Přemisťování je dnes zakázané, protože jsou tato unikátní díla zapsána na Seznam světového kulturního dědictví UNESCO.

Související:  Nejšťastnější lidé žijí úplně jinde, než byste možná čekali

Význam koulí vytesaných z kamenů je dodnes předmětem spekulací. Moc toho o nich nevíme. Artefakty existují v mnoha rozměrech, ty nejmenší mají velikost okolo deseti centimetrů, naopak ty nejúchvatnější měří více jak dva a půl metru a váží kolem 16 tun. Tesalo se do hornin, které byly po ruce. Způsob přemisťování největších kusů rovněž není známý.

Skutečnost, že se tyto jedinečné připomínky předkolumbovské Ameriky dochovaly až do dnešních dnů, spočívá v jejich dokonalém ukrytí v sedimentu a porostu. Znovuobjeveny byly až ve 30. letech minulého století a bez úhony tak přečkaly dobu rabování a drancování střední Ameriky kolonizátory.


Symbol moci nebo pocta bohům?

Nejvěrohodnější vědecké teorie popisují koule jako symbol moci kmenových vůdců původních obyvatel Střední Ameriky. Stručně řečeno, čím větší koulí náčelník disponoval, tím větší měl moc. Artefakty mohly představovat velikost ovládaného území nebo uvádět počet ovládaných vesnic. To je ale jen spekulace, stejně tak jako tvrzení, že byla tato dávná umělecká díla vytesána jako pocta bohům slunce a měsíce.

Související:  Mexický ostrov plný panenek je jedním z nejstrašidelnějších míst na světě

Hrubá výroba nejspíše probíhala v místě, kde byl nerost lámán. S vysokou pravděpodobností šlo o blízká pohoří u nejhojnějších nalezišť. Poté byl materiál přemístěn a opracován do finální podoby. Ve skutečnosti se nejedná o symetrické koule, mají své nerovnosti, ale k dokonalé kouli mají skutečně blízko. To dokazuje mistrnou dovednost jejich tvůrců.

Kamenné koule jako součást kostarické identity

Kamenné koule jsou v současné době považovány za národní symbol a staly se také jakousi součástí kostarické identity. Jejich repliky lze spatřit u soch ve větších městech a například vchod do Národního kostarického muzea je koncipován jako skleněno-ocelová koule. Právě tato instituce vystavuje několik kusů. Jejich největší koncentrace je ale k vidění v muzeu zvaném Site Farm 6. Zde je návštěvníci mohou obdivovat přímo v místech, kde celá staletí spočívaly.

Galerie:



Tvorbě online obsahu se věnuje už od roku 2005. Rád píše o dění ve světě či o zajímavých místech. Jeho články najdete v několika dalších magazínech, které provozuje.

Přidat na Seznam.cz
About Admin

Tvorbě online obsahu se věnuje už od roku 2005. Rád píše o dění ve světě či o zajímavých místech. Jeho články najdete v několika dalších magazínech, které provozuje.

Similar Posts

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *