Mežgorje
Foto: Pesotsky, CC BY 3.0 Wikimedia

Ruské uzavřené město Mežgorje se při pohledu na mapu jeví jako nenápadné uralské maloměsto. Je však obestřeno aurou tajemna. Možná skrývá tajný kryt pro oligarchy, vyloučen není ani automatický systém pro odpálení jaderných raket.


Fenomén ruských uzavřených měst jsme již na našich stránkách rozebírali, třeba zde. Jde o sídla, kam se dostanete jen na zvláštní povolení Kremlu. Cizincům zpravidla bývá vstup zapovězen úplně, Rusové pak mohou do města jen zcela výjimečně třeba na pracovní povolení, takzvané propustky. I místní obyvatelé, zpravidla pracující v podnicích, které se mohou specializovat na jaderný vývoj, smějí z města jen na povolení a musí dodržovat přísnou mlčenlivost.

Pečlivě střežené tajemství

Mežgorje se nachází uprostřed Uralu v Baškortostánu. Necelých 17 tisíc obyvatel zde možná střeží neznámé tajemství a samozřejmě nejen v Rusku se vyrojily teorie, že jde o jakousi Oblast 51 východu. Kreml sice tvrdí, že zde pouze probíhá jakási těžba, ale to nevysvětluje, proč je z obou směrů město hlídáno dvěma prapory vyzbrojených stráží, které nemilosrdně zastřelí každého, kdo by se bez propustky pokusil do města dostat.

Související:  Extrémní počasí, jedovatý vzduch i naprostá izolace dělá z Norilsku jedno z nejdepresivnějších měst světa

Na satelitních snímcích město na první pohled vypadá jako běžné sídlo, jsou zde panelové domy, další typické obytné budovy a dokonce i čtvrť s rodinnými domy. Nicméně v jižní části je vidět několik komplexů, které se velikostně vymykají maloměstu uprostřed chladného Uralu. Mohlo by jít o stanoviště automatických střel, možná i nesoucích jaderné hlavice, které lze aktivovat na dálku. Možná se v místě také nalézá protiatomový bunkr pro ruské oligarchy, pokud by se jaderný konflikt přeměnil v realitu. Toto už tvrdil v roce 1992 jeden stranický pracovník bývalé Baškirské autonomní sovětské socialistické republiky. Nicméně v tomto ohledu můžeme jen spekulovat.


S ohledem na polohu města je ale patrné, že jako „tajné“ místo nebylo vybráno náhodou. Rozkládá se jen několik kilometrů pod nejvyšší horou Jižního Uralu Jamantau (1640 metrů), ale v dosahu velkých měst jako je Ufa a Magnitogorsk. Zároveň je však dostatečně odlehlé od běžných tras.

Propaganda město popisuje jako skvělé místo k životu

Mežgorje získalo status města v roce 1995, ale jako obec zde fungovalo minimálně od roku 1979. Koncem 70. let minulého století se také zřejmě začalo se stavbou tohoto záhadného sídla. Podle kusých informací došlo na počátku 90. let k ekologické katastrofě na toku blízké řeky Inzer. Oficiálním důvodem byla těžba, ale tuto informaci nelze nijak ověřit.

Podle ruské propagandy se ve městě nachází státní sklad potravin a oděvů a drtící a třídicí centrum pro odpady. Ekonomika města má být také založena na stavitelství a hutním průmyslu. Ve městě se údajně nachází lékárna, poliklinika, několik škol včetně uměleckých, mnoho míst pro sportovní vyžití jako třeba kryté tenisové kurty, řada tělocvičen nebo hokejový stadion. Místní jsou prý náruživí turisté a sportovci a horlivě vyrážejí poznávat okolní přírodu. Zní to skoro jako ráj na zemi.

Galerie:

Doplňující zdroj: https://tochka-na-karte.ru/Goroda-i-Gosudarstva/3795-Mezhgore.html


Tvorbě online obsahu se věnuje už od roku 2005. Rád píše o dění ve světě či o zajímavých místech. Jeho články najdete v několika dalších magazínech, které provozuje.

Přidat na Seznam.cz
About Admin

Tvorbě online obsahu se věnuje už od roku 2005. Rád píše o dění ve světě či o zajímavých místech. Jeho články najdete v několika dalších magazínech, které provozuje.

Similar Posts

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *