Západ slunce
Foto: NOAA, Unsplash

Klimatický bod zvratu je možná blíž, než si vůbec myslíme. Kolaps amazonského deštného pralesa nebo zhroucení grónského ledového příkrovu – to jsou katastrofy, které by se mohly odehrát i za pouhých 15 let. Alespoň to tvrdí skupina vědců ve studii publikované v recenzovaném časopisu Nature.




Přidat na Seznam.cz
About Admin

Tvorbě online obsahu se věnuje už od roku 2005. Rád píše o dění ve světě či o zajímavých místech. Jeho články najdete v několika dalších magazínech, které provozuje.

Similar Posts

Komentáře (2):

  1. Geolog, profesor Jan Plimer – o „globálním oteplování“ . Během našeho posledního meziledového období byly hladiny moří asi o 7 metrů vyšší, teploty vyšší asi o 5 stupňů. Pokud tedy někdo říká, že dnešek je nejteplejším dnem v historii, musí se ptát: od kdy? Pokud se podíváme na vrchol interglaciálu, který byl asi před 4000 lety, byla teplota asi o 5 stupňů vyšší. Pokud se rychle posuneme vpřed do Ježíšovy doby, kdy bylo teplo, je teď asi o 4 stupně chladněji než tehdy. Když se podíváme zpět do doby temna, do doby Vikingů, od té doby se opravdu oteplilo. Pokud se podíváme na středověké oteplování, od té doby se klima ochladí. A když se přesuneme do Malé doby ledové, tak od té doby se klima opět otepluje. Tak kdy to počítáš? A vím, že vás to překvapí, ale právě jsme se dostali z malé doby ledové. Co myslíš, že udělá teplota? Pád nebo vzestup? Roste. Těchto šest velkých dob ledových začalo, když bylo v atmosféře více oxidu uhličitého než nyní. Právě teď je v atmosféře 0,4 % tohoto plynu a slyšíme slova jako emise. To pro mě nic neznamená, protože obsah oxidu uhličitého v atmosféře se dodnes nezměnil o více než 20 %, což je na geologickou dobu velmi málo. Kdybychom jeho obsah snížili na polovinu, veškerý rostlinný život by zanikl. A zvířata by vymřela – včetně člověka.. Ian Rutherford Plimer (born 12 February 1946) is an Australian geologist and professor emeritus at the University of Melbourne.

    1. Dobrý den, pane Strnade,

      píšete holé nesmysly.

      1. Před 4000 lety byla průměrná světová teplota zhruba o stupeň nižší než nyní (vy uvádíte, že byla teplota o 5 stupňů vyšší).
      2. Za Ježíše byla také zhruba o stupeň nižší (vy uvádíte, že byla teplota o 4 stupně vyšší).
      3. V atmosféře bylo na startu dob ledových zhruba 250 – 300 ppm oxidu uhličitého, nyní je to 421 ppm (vy uvádíte, že bylo CO2 více).

      A jak je možné, že se tato čísla ví, když žádné měření nebylo? Jde o získaný uvězněný vzduch z ledovcových jader nebo hornin, jejichž stáří se určí pomocí radiokarbonové metody. Tím se získá obraz o tehdejší atmosféře. Vše se dá dohledat. V češtině třeba faktaoklimatu.cz nebo nebo v knize od Pascala Acota – Historie a změny klimatu. Pilmer je fabulátor a všichni to vědí. Také nemám v lásce ekologické aktivisty/extrémisty, ani nejsem příznivce elektromobility nebo nedejbože cyklistiky, ale koukám na fakta. A ještě jedna věc. Problém možná tak není ani samotné oteplování, ale spíše jeho rychlost, na kterou se lze jen těžko adaptovat.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *