povrch měsíce
Povrch Měsíce z výšky 100 km. Foto: ISRO

Přestože se indická vesmírná mise Chandrayaan-2 po ztrátě přistávacího modulu Vikram jeví jako neúspěšná, ze sondy obíhající kolem Měsíce stále přicházejí data. Nejnovější snímky, které indická kosmická agentura obdržela, přitom ukazují lunární povrch v zatím nepoznaných detailech.


Chandrayaan-2 je druhou misí Indické kosmické agentury (ISRO) na Měsíc a jejím cílem je studium lunární topografie, měsíčních minerálů a chemického složení povrchu. Sonda má nyní k dispozici osm vědeckých nástrojů, včetně dvojice supermoderních zobrazovacích zařízení Terrain Mapping Camera 2 a Orbiter High Resolution Camera (OHRC).

OHRC zpracovává snímky měsíčního povrchu v ultra vysokém rozlišení a vědcům tak poskytuje zatím vůbec nejostřejší fotografie, jaké kdy byly z běžné dráhy pořízeny. 


Snímek z 5. září 2019 zobrazuje oblast Měsíce v impaktním kráteru Boguslawsky, který je široký 14 km.  Na fotografii pořízené z výšky 100 km jsou v detailech vidět balvany, malé krátery a další detaily odhalující povrch v rozlišení 1 pixel na 30 centimetrů.

Zdroj: Business Today


Přidat na Seznam.cz
About Admin

Tvorbě online obsahu se věnuje už od roku 2005. Rád píše o dění ve světě či o zajímavých místech. Jeho články najdete v několika dalších magazínech, které provozuje.

Similar Posts