venuše
Venuše. Zdroj: Piklist

Pokud by na Venuši skutečně existoval život, může pocházet ze Země. Se zajímavou teorií navazující na nedávný objev fosfanu v atmosféře této planety, který může být produktem mikrobů žijících v prostředí bez kyslíku, přišli astrobiologové z Harvardské univerzity. Podle nich se mikroskopické formy života mohly dostat na sousední planetu na asteroidu, který v minulosti těsně minul Zemi a nabral mikroby z nejvyšších vrstev atmosféry.


Mnoho druhů mikrobů je neuvěřitelně odolných, dokonce až tak, aby mohly přežít meziplanetární cestu bez jakékoliv újmy. O tom, že výměna hornin mezi planetami, byla v minulosti celkem běžná, víme už desítky let. Dokazují to nálezy hornin z Marsu a tento fakt vede některé vědce ke spekulacím, že pozemský život mohl vzniknout právě tam.

Je ale těžko představitelné, že by jakákoliv forma života mohla přežít na vymrštěném planetárním materiálu po dopadu asteroidu. Astrobiologové Amir Siraj a Avi Loeb z Harvardské univerzity však tvrdí, že ničivý dopad k přenosu materiálu mezi planetami není potřeba. Podle jejich teorie stačí, aby se těleso jen lehce otřelo o atmosféru planety.

Související:  Potenciální kandidáti pro mimozemský život ve Sluneční soustavě

Inspirací k této odvážné hypotéze se stal meteor, který v červenci 2017 osvětlil oblohu nad částí Austrálie. Tento šedesátikilogramový objekt se podle posledních analýz pohyboval po dobu 90 sekund horními vrstvami atmosféry Země a poté pokračoval ve svém putování vesmírem. Siraj a Loeb odhadují, že meteor mohl na naší obloze zachytit asi 10 000 mikrobiálních kolonií.


Vědci také provedli výpočty, kterými odhadli množství podobných objektů, které se mohly v minulosti takto otřít o Zemi a v následujících 100 000 letech dopadnout na Venuši. V úvahu vzali posledních 3,7 miliardy let, tedy dobu, během které je pás asteroidů ve stabilním stavu. Výsledky jsou nadmíru zajímavé, protože propočty ukazují, že takových objektů bylo nejméně 600 000. Dalším faktem, který stojí za zmínku, je skutečnost, že stejný počet platí i pro opačný směr, tj. život na Zemi mohl hypoteticky přijít i z mladé Venuše. Podle Siraje a Loeba se také ve Sluneční soustavě může aktuálně pohybovat 10 až 1 000 těles nesoucích životaschopné mikroby nasbírané kolem exoplanet.

Vědci však netvrdí, že na Venuši existuje život. Pokud by tam byl potvrzen, rozhodně nemusí být důsledkem meziplanetárního přenosu. Doufají však, že jejich studie bude brána v úvahu v případě hledání možností vzniku života na tak extrémním místě, jako je Venuše.



Přidat na Seznam.cz
About Admin

Tvorbě online obsahu se věnuje už od roku 2005. Rád píše o dění ve světě či o zajímavých místech. Jeho články najdete v několika dalších magazínech, které provozuje.

Similar Posts

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *