velkoměsto
Ilustrační foto. Zdroj: Pixabay

Bezpečnost je celosvětovým problémem v mnoha ohledech. Na každém kontinentu jsme vybrali jedno velkoměsto, kde se z pohledu obyvatel žije nejbezpečněji. V úvahu jsme vzali dostupnost zdravotní péče, dopravní infrastrukturu, hrozbu terorismu, kriminalitu, čistotu ovzduší, možnost vzdělání, ale i další faktory, které jsou důležité pro životní pohodu.


Asie: Tokio, Japonsko

V Asii, ale i globálně, je na tom nejlépe japonská metropole Tokio. Více jak 30 milionů obyvatel žije ve velice moderním velkoměstě s vysoce rozvinutou infrastrukturou. V Tokiu je dostupné vzdělání všeho druhu, minimální kriminalita, nízká nezaměstnanost a výborná lékařská péče. Obyvatelé města nejsou ohroženi chudobou ani terorismem.

Japonci jsou velmi ohleduplní, a tak i v obrovské metropoli nepanuje chaos, řidiči i chodci jsou spořádaní. Riziko dopravní nehody s fatálními následky je sice všude, ale šance, že vás zabije šílený řidič zrovna v Tokiu, je určitě menší než v Indii.

Tokio
V Tokiu je rušno, ale bezpečno. Foto: Pixabay

Evropa: Curych, Švýcarsko

V Evropě je nejbezpečněji ve švýcarském Curychu. Město má podobně jako první Tokio vynikající infrastrukturu, zdravotnictví a blahu obyvatel prospívá i čistý vzduch. Švýcaři udržují pořádek a dbají na ekologii.


Švýcarsko je oproti sousedním západoevropským zemím méně lákavé pro teroristy. Kriminalita je v Curychu také nízká. Zároveň jsou místní řidiči ohleduplní a riziko, že vás srazí nepozorný nebo nepřiměřeně rychle jedoucí řidič, je zde výrazně menší než na divokém evropském jihu nebo východě.

Zurich
Obyvatelé Curychu může těšit čistý vzduch. Foto: Pixabay

Severní Amerika: Toronto, Kanada

V Severní Americe se na vrcholu našeho žebříčku umístilo kanadské Toronto. Ne, že by v jiných velkoměstech v zemi javorového listu bylo o poznání hůře, ale přednosti Toronta tkví v jeho chytře vybudovaném dopravním systému a výborné zdravotní péči.

Obyvatelé Toronta jsou z kanadských velkoměst nejméně ohroženi chudobou, mají dostupné vzdělávání a ponětí o ekologii. Město na břehu Ontarijského jezera zkrátka vévodí Severní Americe a přispívá tomu také počasí. V létě se obyvatelé Toronta necítí jako v pekárně a zima je zde oproti jiným kanadským velkoměstům výrazně mírnější.

Toronto
Toronto leží na břehu Ontarijského jezera. Foto: Pixabay

Jižní Amerika: Cayenne, Francouzská Guyana

Francouzská Guyana je tak trochu jiná Jižní Amerika. Mnohé jistě překvapí, že jde o území Evropské unie, neboť se jedná o francouzský zámořský department. Auta zde mají francozské poznávací značky, obchody jsou podobné těm evropským, platíte eurem a všude je čisto. Kdyby nebylo skoro celý rok horko jako ve skleníku, nepoznáte, že jste mimo Evropu. Oproti zbytku divoké Jižní Ameriky působí život v Caynne jako pohlazení na duši.

Systém zdravotní péče je zde na evropské úrovni a riziko fatální dopravní nehody je v Cayenne, ale i v celé zemi, menší než na zbytku kontinentu. To samé platí o kriminalitě a násilí.

Cayenne
Cayenne je tak trochu jiná Jižní Amerika. Foto: Cayambe, Wikimedia

Austrálie a Oceánie: Sydney, Austrálie

Největší město Austrálie je zároveň tím nejbezpečnějším. Prvenství dosáhlo zejména díky loňským investicím do zdravotnictví. Sydney v současné době disponuje komplexní vyspělou zdravotní péčí, která patří k nejlepším na světě. Město také v posledních letech upravilo nejvytíženější komunikace a rapidně se tak snížil počet dopravních zácp. Sydney je také nejbezpečnějším velkoměstem v Austrálii z pohledu kriminality.

Austrálii sice v loňském roce zasáhly silné požáry, což vyvolalo obavy tamních obyvatel. Metropole byla po několik dní zahalena zplodinami z ohňů, přesto se s komplikacemi město vypořádalo, už jen díky vysoce propracovanému systému informování obyvatel o možných nebezpečích. Obyvatelé Sydney byli vybaveni maskami a dostávali informace o aktuálním stavu požárů i ovzduší.

Sydney
Ikonický pohled na operu v Sydney. Foto: Pixabay

Afrika: Windhoek, Namibie

Afrika je nevyzpytatelná. Když pomineme ostrovní státy Seychely a Mauricius, kde je opravdu bezpečno, a vydáme se na kontinent za hledáním relativně bezpečného velkoměsta, budeme muset hodně na jih do hlavního města Namíbie, Windhoeku.

320 tisíc obyvatel Windhoeku žije v čistém městě v klidu a beze spěchu. Je zde pivovar, mlékárna, továrna na konzervy a na Afriku vcelku slušná zaměstnanost. Velkým mínusem je absence hromadné dopravy, ale to místním asi moc nevadí. S kriminalitou se zde ale počítat musí. Okradení hrozí zejména turistům v nočních hodinách v okrajových čtvrtích nebo v centru města. Hrozba teroristického útoku je zde ale malá.

Windhoek
Windhoek je slušné africké město. Foto: Pixabay
Zdroje: Travelriskmap.com, Tripgowild.com


Přidat na Seznam.cz
About Admin

Tvorbě online obsahu se věnuje už od roku 2005. Rád píše o dění ve světě či o zajímavých místech. Jeho články najdete v několika dalších magazínech, které provozuje.

Similar Posts