Sluneční skvrna
Foto: The Daniel K. Inouye Solar Telescope – Observatory, NSO/NSF, AURA

Dosud vůbec nejostřejší snímek sluneční skvrny pořídil nový teleskop na Havajských ostrovech. Snímek vzdáleně připomínající slunečnici se jeví jako tmavá skvrna obklopená plazmovými stužkami, které jsou důsledkem působení magnetického pole ve středu tmavé plochy. Fotografii ukazující plochu zhruba 15 000 kilometrů čtverečních zachytil již v lednu 2019 nový sluneční teleskop Daniel K. Inouye (DKIST) na Havaji. Ředitel observatoře Thomas Rimmele a jeho kolegové jej zveřejnili a popsali v prosincovém čísle odborného časopisu Solar Physics.


Teleskop se svým čtyři metry širokým zrcadlem je stále v testovacím provozu a jak se zdá, dočkáme se úchvatných snímků s vysokým rozlišením povrchu naší mateřské hvězdy. Přístroj dokáže podle vědců vidět detaily o velikosti pouhých 20 kilometrů. To by mělo poskytnout nové informace ke stále přetrvávajícím nejasnostem ohledně Slunce, například proč je jeho vnější atmosféra teplejší než samotný povrch.

Průměrná teplota povrchu Slunce je asi 5 500 ° C, zatímco jádro sluneční skvrny, kterou vidíte na snímku, může mít 3 700 ° C. Teplota atmosféry Slunce, které říkáme korona, může mít až několik milionů stupňů Celsia, což je na první pohled zarážející. Astrofyzici se domnívají, že zdrojem tepla pro atmosféru by mohly být malé žhavé oblasti na povrchu Slunce, které v letošním roce objevila sonda Solar Orbiter. Nicméně jejich zdroj je nejasný, a tak experti doufají, že jim k objasnění této „sluneční záhady“ dopomůže nový teleskop.

Snímek, který nyní vědci zveřejnili, byl pořízen jako součást zkušebního provozu pro téměř dokončený teleskop. Ten by měl být do plného chodu uveden během příštího roku, nicméně probíhající pandemie covid-19 může spuštění ještě oddálit.


Galerie:

Zdroj: Rimmele, T.R., Warner, M., Keil, S.L. et al. The Daniel K. Inouye Solar Telescope – Observatory Overview. Sol Phys 295, 172 (2020). https://doi.org/10.1007/s11207-020-01736-7
Přidat na Seznam.cz
About Admin

Tvorbě online obsahu se věnuje už od roku 2005. Rád píše o dění ve světě či o zajímavých místech. Jeho články najdete v několika dalších magazínech, které provozuje.

Similar Posts

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *