Krásnou pláž si většina z nás spojuje se zlatavým pískem. To však neplatí v případě pláže u čínského města Pchan-ťin. Ta je určitou část roku červená a její povrch netvoří nic, na čem by se dalo dobře poležet. Přesto láká zvědavé oči, protože takové pobřeží se jinde ve světě nevidí.
Netypická červená barva je způsobena rostlinou zvanou sueda z čeledi laskavcovitých. Ta začíná růst na jaře, v letě je ještě zelená, ale na podzim se začne zbarvovat do červené a tehdy nastává úchvatné divadlo lákající tisíce lidí. I proto byla oblasti v roce 1988 udělena státní ochrana a jako turistická atrakce slouží veřejnosti jen malá část pláže. Turistům byly vybudovány vyhlídkové plošiny ze dřeva a do oblasti je jinak vstup zakázán.
Červená pláž je součástí největší mokřiny na světě. Kromě části, která se každý rok mění v krvavě rudé pobřeží, se zde nachází obrovský rákosový mokřad. Místo je domovem více než 260 druhů ptáků, hnízdí zde například jeřáb nebo mnoho ohrožených druhů racků. Domov zde mají i další čtyři stovky volně žijících zvířat.
Mokřad je od pradávna zdrojem nejrůznějšího fantazírování a podle místních tradic je zdrojem štěstí. To mají přinášet i zdejší jeřábi s červenou korunkou na hlavě.
Francouzský astronom a spisovatel Camille Flammarion (1842 – 1925) tvrdil, že důvodem, proč je Mars rudý, je červená vegetace, která na něm roste. Kdyby spatřil čínskou červenou pláž, pravděpodobně by si připadal jako na své vysněné románové planetě, která je ve skutečnosti vyprahlým a nehostinným balvanem.
Galerie:
Tvorbě online obsahu se věnuje už od roku 2005. Rád píše o dění ve světě či o zajímavých místech. Jeho články najdete v několika dalších magazínech, které provozuje.