sochy moia
Foto: Pixabay

Téměř tisíc monolitických soch zvaných moai stálo stovky let v tichosti na odlehlém Velikonočním ostrově, než je lidé znovu objevili. Tyto vznešené a tajemnem opředené modly začaly zajímat vědce z celého světa, stejně tak jako záhadný kolaps polynéské společnosti, která v minulosti ostrov obývala a monolity vytvořila. Přestože se našlo místo, kde sochy dávní kameníci vytesali a poté je náročně přemisťovali po ostrově, samotný symbolický význam postav nebyl nikdy zcela pochopen. Nyní mezinárodní tým vědců představil v časopise Journal of Archaeological Science nový pohled na to, co sochy moai mohly pro ostrovany znamenat.


Již ve 20. století bylo zjištěno, že 90 % těchto soch bylo vytesáno z materiálu v sopečném kráteru Rano Raraku. Vědci na základě analýzy půdy v kráteru zjistili, že je tamní půda bohatá na prvky, které jsou klíčové pro růst rostlin a bohatou úrodu. „Nikdy bych nečekala, že tam bude tak vysoká úroveň vápníku nebo fosforu,“ podivuje se Sarah Sherwoodoví z Univerzity v Sewanee v Tennessee. Všude jinde na ostrově půda podléhala erozi a stala se neúrodnou. To může být klíčový důvod zániku civilizace na ostrově.

Související:  Fidži: jak se ostrovy lidojedů staly rájem na Zemi

V kráteru je ale úrodná půda dodnes. To podle výzkumného týmu může vysvětlit i skutečnost, že se asi 400 soch nachází právě na tomto místě. Dříve vědci předpokládali, že moai jsou zde jen dočasně uložené k transportu. Nyní ale připouštějí, že toto umístění nebylo dočasné, a to z důvodu bohaté půdy.

Vědci kromě důkazů o úrodnosti půdy našli ve vzorcích z kráteru stopy starověkých plodin, včetně banánů, batátů a moruše. To vše nasvědčuje tomu, že kráter byl centrem dávné civilizace na ostrově.


Z toho vyplývá, že účel monolitů mohl být spojen s rituály plodnosti. Autoři studie tvrdí, že jejich práce v terénu o tom poskytuje důkazy a dodávají, že kromě soch mohla být po ostrově transportována i půda z kráteru Rano Raraku, aby obohatila zemi chudou na živiny. Samotné sochy pak sloužily jako dohled nad úrodou. To zároveň mění i pohled na monolity uvnitř kráteru. „Tyto a pravděpodobně i další sochy v Rano Raraku byly ponechány na místě, aby zajistily posvátnou povahu kráteru samotného. Moai byly ústředním symbolem v otázce plodnosti a jejich přítomnost zde stimulovala zemědělskou produkci potravin,“ vysvětluje archeolog Jo Anne Van Tilburg.

Galerie:

Velikonoční ostrov
Foto: Pixabay
Zdroj: Science Alert


Přidat na Seznam.cz
About Admin

Tvorbě online obsahu se věnuje už od roku 2005. Rád píše o dění ve světě či o zajímavých místech. Jeho články najdete v několika dalších magazínech, které provozuje.

Similar Posts