Mít u sebe respirátor je ve velké části světa nový standard. Zatímco kus bílé tkaniny se hravě vejde do kapsy, obyvatelé japonského ostrova Mijakedžima to mají s krytím dýchacích cest poměrně složitější. Jejich povinnou výbavou je plynová maska. S pandemií koronaviru tato ochrana nemá nic společného, zato s neustále unikajícími toxickými plyny z místního vulkánu ano. A tak asi dvě tisícovky místních starousedlíků neudělají bez masky ani krok. Je to totiž životně důležité.
Sopka, která neustále chrlí jedovatý plyn
Vulkanický ostrov Mijakedžima leží asi 180 kilometrů jižně od Tokia v Tichém oceánu a je součástí rozlehlého, avšak drobného souostroví Izu. Vrchol ostrova, který měří přibližně pouhých 8 kilometrů v průměru, tvoří aktivní sopka Oyama, která je zdrojem místních problémů. I když, jak se ukázalo, i neustálé nebezpečí se dá docela slušně proměnit v byznys, a tak na ostrůvku, kam by sotva kdy nějaký cestovatel zavítal, kvete takzvaný turismus strachu, což je termín pro objevování míst, kde hrozí určité nebezpečí (například Pripjať nebo KLDR).
Mohutný starovulkán v srdci ostrova je velice nepředvídatelný a chrlí do ovzduší oxid siřičitý. Tento životu nebezpečný plyn stál za evakuací asi tří tisícovek obyvatel ostrova během poslední velké erupce v roce 2000. Většina lidí se ale domů vrátila zhruba po pěti letech. K další, sice menší erupci, došlo v roce 2006 a až do roku 2008 nesměla na Mijakedžimu létat žádná letadla.
Obyvatelé ostrova jsou ale na svoji domovinu náležitě hrdí. Zvykli si na neustálé bzučení alarmů, které je upozorňují, že je třeba nasadit masku. Svědomitě nosí tuto ochranu u sebe a když je to nutné, v plynové masce rybaří, farmaří a nebo studují. I díky tomuto fenoménu na ostrov míří turisté, kteří okamžitě po příjezdu také vyfasují masku. Na ostrově se vše točí kolem sopky, a tak zde dobrodruzi obdivují dechberoucí skalnatou krajinu nebo pláže s černým vulkanickým pískem. Opuštěné domy lidí, kteří se zpět na Mijakedžimu nevrátili, připomínají neustálé smrtelné nebezpečí. Jsou zde ale i příjemné horké prameny, či úchvatné vyhlídky. Celý ostrov je aktuálně národním parkem.
Na ostrově se tajně vyráběl yperit
K Mijakedžimě se ale váže ještě jeden příběh spojený se smrtelnými plyny. Během druhé světové války zde Japonci vyráběli zakázaný bojový plyn yperit, který nechvalně proslul během bojů v první světové válce. Japonci ostrov zvolil pro jeho odlehlost a současně se jej snažili nezobrazovat na mapách. Při výrobě látky, která způsobuje smrtelné poleptání sliznic, přišlo o život mnoho dělníků, ale i pokusných králíků, které ostrovní mocnost použila pro testování účinků plynu. Na sklonku konfliktu byla továrna na yperit zničena, přesto se všechny důkazy zničit nepodařilo. Dnes tuto temnou stránku ostrova připomíná místní muzeum.
Galerie:
Tvorbě online obsahu se věnuje už od roku 2005. Rád píše o dění ve světě či o zajímavých místech. Jeho články najdete v několika dalších magazínech, které provozuje.