Pomyslný občanský průkaz letos získal přístroj NASA Ozon Monitoring Instrument (OMI), jehož úkolem je sledování stavu ozónové vrstvy. Přístroj je umístěn na satelitu Aura a jeho předpokládaná životnost byla pouhých šest let.
OMI neustále skenuje ozónovou vrstvu a hledá oblasti, kde se shromažďují plyny a pevné částice v atmosféře. Přístroj funguje na principu sledování slunečního záření, které se odráží od zemského povrchu zpět do atmosféry. Odborníci tak získají podle chování rozptýleného světla důležité informace o druhu znečišťujících látek, jakými jsou prach, kouř nebo oxid siřičitý. Mezinárodní tým z projektu Aura také díky OMI dokáže odhadnout množství ozonu ve stratosféře, která slouží jako bariéra před škodlivým ultrafialovým zářením a rovněž v troposféře.
Získaná data nejen informují o tom, kde je aktuálně špatná situace, co se týče znečištění, ale také pomáhají předpovídat kvalitu ovzduší a možné negativní dopady na lidské zdraví. Výsledky také ukazují, že v mnoha oblastech se kvalita ovzduší neustále zlepšuje, přičemž v jiných se naopak zhoršuje.
Hlavní výzkumník Pieternel Levelt z Nizozemska uvedl, že OMI poskytuje velmi podrobná data a je jediným nástrojem svého druhu. Díky tomuto projektu bylo objeveno mnoho dříve neznámých zdrojů znečišťujících látek v ovzduší. „OMI hraje klíčovou roli díky tomu, že dokáže spolehlivě a nepřetržitě sledovat kvalitu ovzduší z vesmíru,“ dodal finský výzkumník Johanna Tamminen.
Jak OMI pracuje se můžete podívat na přiloženém videu.
Tvorbě online obsahu se věnuje už od roku 2005. Rád píše o dění ve světě či o zajímavých místech. Jeho články najdete v několika dalších magazínech, které provozuje.