Ostrov Kefalonie, ležící v Jónském moři, nepatří mezi nejznámější řecké ostrovy. Popularitou ho strčí do kapsy Kréta, Rhodos i nedaleký Zakynthos. To je ovšem škoda, protože tato nenápadná perla skýtá nádherné pláže, tyrkysově modré moře i několik nevšedních úkazů.
Červený písek odnikud
Celá Kefalonie je lemovaná dlouhými i maličkými plážemi, na kterých čeká návštěvníky božský klid, a to často i v sezóně. Jedna z pláží se však vymyká svým vzhledem. Nachází se na jihozápadním cípu ostrova a nese jméno Xi. Zatímco ostatní pláže na ostrově tvoří povětšinou bílý písek nebo oblázky, pláž Xi vyniká svým rudým zbarvením. Okolní skály jsou přitom bílé, což vytváří nevšední kontrast a skvělou příležitost k zajímavým fotografiím.
Původ červeného písku je nejasný. Existuje teorie, že jej sem zavál vítr až z daleké Sahary, nikdo ji však nikdy nepotvrdil. Naopak víme, odkud se vzalo na první pohled zvláštní jméno pláže. Odkazuje přímo k písmenu řecké abecedy – „ksí“. Tvar pláže a skalisek totiž údajně kopíruje právě křivky tohoto písmene.
Podivní hadi prý přináší ochranu
Za další záhadou Kefalonie musíte vyrazit do kostela Panny Marie Lagouvarda (Panny Marie Hadí), který se nachází ve vesnici Markopoulo na jihu ostrova. Tam se totiž každý rok ve stejnou dobu, a to vždy začátkem srpna, kdy se slaví svátek Proměnění Páně, objevují tajemní hadi. Jsou dlouzí asi jeden metr, šediví a tencí. Lezou v kostele i jeho okolí a po několika dnech zase mizí. Vědci, kteří je zkoumali, nedokázali určit jejich druh, ani to, proč se v tomto období každoročně objevují.
Milovníci tajemna však mají jasno. Podle legendy byl kostel (tehdy klášter) ve středověku napadený piráty a zdejší jeptišky se modlily o pomoc tak usilovně, až se proměnily v hady a nepřátele zahnaly. Od té doby se každý rok vrací v této zvířecí podobě a přináší ostrovu štěstí a ochranu.
Co je na tom pravdy, si musí posoudit každý sám. Místní obyvatelé však zjevení zvláštních plazů každý rok vítají. Kdyby se neobjevili, mohlo by to znamenat, že ostrov postihne neštěstí. Stalo se tak prý zatím pouze dvakrát – na počátku druhé světové války a později v roce 1953. Tehdy zachvátilo Kefalonii ničivé zemětřesení a prakticky celý ostrov skončil v troskách.
Galerie: