Vrak letadla
Foto: Unsplash

Na Island se obvykle jezdí za přírodními krásami – tajemnými gejzíry, nádhernými vodopády a majestátními sopkami. Mezi těmito úkazy však vyniká jeden, jenž není dílem matky přírody, přesto se u něj zastaví snad každý turista, který na ostrov ohně a ledu zavítá. Vrak letounu Douglas DC-3 na jižním pobřeží v oblasti Sólheimasandur nabízí nevšední zážitek i příležitost k originálním fotografiím.


Chátrající trosky uprostřed pláže

Vypadá to jako výjev z nějakého postapokalyptického filmu. Nekonečná černá pláž připomínající odlehlou pustinu a uprostřed ní zbytky chátrajícího letadla. Jak se tam dostalo? Psal se rok 1973, když posádka amerického letounu Douglas Super DC-3 podnikla rutinní přelet nad ostrovem (americké námořnictvo mělo tehdy na Islandu vojenskou základnu). Sedmičlenná posádka byla nucena nouzově přistát. Drama dopadlo dobře a všichni z něj vyvázli živí. Důvod jejich počínání však zůstává zastřený záhadou.

Technická závada nebo selhání pilota?

Proč k nouzovému přistání došlo, není zcela jisté. Existuje však několik teorií. Ta nejběžnější tvrdí, že letounu došlo palivo. Pilot měl v drsném islandském počasí zabloudit, uhnout z plánované trasy a přeletět letiště v Keflavíku o dobrých sto kilometrů. Ve stresu pak omylem přepnul na špatnou nádrž a neštěstí bylo na světě.

Související:  Když bát se je zábava. Turistika strachu na vzestupu

Jiné teorie zmiňují, že letadlu přestaly fungovat trysky a nebo, že pilot špatně vyhodnotil situaci. Ať tak či tak, posádka ztroskotané letadlo opustila a nikdy se pro něj nevrátila.


K atrakci musíte pěšky

Po dlouhých desetiletích, kdy letadlo chátralo, z něj zbyl už jen trup. Křídla i ocas stroje chybí. Přesto je velkým lákadlem. Pokud se k němu chcete vydat, musíte nechat auto na malinkém parkovišti u silnice a dál jít pěšky. Cesta po zdánlivě nekonečné rovné pláni vám zabere zhruba půl hodiny. Pak už se před vámi vyloupne ikonický obrázek.

Nejhezčí je letadlo ráno nebo večer. Paprsky vycházejícího či zapadajícího slunce kreslí nádhernou podívanou a lákají tak fotografy z celého světa. Můžete si letadlo obejít ze všech stran, nahlédnout dovnitř a ti odvážnější se dokonce nechají zvěčnit přímo na střeše. Objekt je skutečně fotogenický a není proto divu, že se využívá i při profesionálním focení a objevil se také v reklamách a hudebních videoklipech.

Galerie:

Článek připravila Ilona Dobrovolná.
Zdroj: guidetoiceland.is
Přidat na Seznam.cz
Similar Posts

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *